Названо найбагатші громади Харківщини
Наприкінці листопада було оприлюднено новий інформаційно-аналітичний дашборд, на якому відображені показники виконання бюджетів територіальних громад за доходами, видатками і трансфертами. Наразі там представлена інформація за три квартали 2021 року, і дані оновлюватимуться щоквартально.
Підготували аналітику експерти Програми «U-LEAD з Європою» та SKL International на підставі даних Міністерства фінансів України, Державної казначейської служби України, Державної статистичної служби України та даних веб-порталу openbudget.gov.ua.
Як повідомила радниця з питань муніципальних фінансів та управління ULEAD з Європою в Харківській області Марина Гончаренко, дохідна частина місцевих бюджетів характеризується в дашборді низкою показників: доходами загального фонду (без трансфертів), обсягом місцевих податків і зборів, обсягом надходжень плати за землю, дохідністю земель громад та фіскальною віддачею території громади.
Проаналізувавши окремі показники доходів у розрахунку на 1 мешканця територіальних громад Харківської області, експертка визначила десятку лідерів, порівняла середні значення показників по області та їх співвідношення із середньоукраїнськими.
– Власні доходи на 1 мешканця є показником, на підставі якого можна зробити висновок про фінансову спроможність громади. Чим більшим є значення цього показника, тим більше фінансових можливостей має громада щодо надання публічних послуг мешканцям та реалізації проєктів розвитку, – зазначає радниця.
За три квартали 2021 року в середньому по Харківській області доходи на 1 мешканця склали 4364 гривні, що на 462 гривні (на 11,8 %) більше, ніж середній показник по країні.
Читайте також: Як бюджетні новації вплинуть на місцеві ради Харківщини
Доходи коливаються від 1966 гривень у Новопокровській громаді Чугуївського району до 9886 гривень у Наталинській громаді Красноградського району. 26 громад з 56 мають доходи на 1 мешканця вищі, ніж середні по області.
А до десятки лідерів за цим показником потрапили Наталинська, Старовірівська, Донецька, Біляївська, Харківська, Краснокутська, Вільхівська, Чугуївська, Коломацька і Красноградська громади.
Примітно, що бюджети першої четвірки лідерів поповнюються головним чином за рахунок ренти. Адже на території Наталинської, Старовірівської, Донецької і Біляївської громад зареєстровані газовидобувні підприємства.
Так, Старовірівська сільська рада за 10 місяців цього року отримала від «Укргазвидобування» 60 мільйонів гривень за рахунок рентної плати за видобування газу і газового конденсату. Це 60 % від усіх власних – податкових і неподаткових – надходжень громади. Загальний же бюджет громади з трансфертами складає 128 мільйонів гривень. Про це «Слобідському краю» розповіла начальниця фінансового відділу селищної ради Ірина Антоненко.
Завдяки надходженням Старовірівська громада має змогу виконувати делеговані повноваження та спрямовувати кошти на проєкти розвитку.
– Завдяки ренті ми закриваємо всі наші повноваження: соціальну сферу, компенсуємо перевізникам пільгові перевезення в сільській місцевості, компенсуємо проїзд Укрзалізниці, – пояснює Ірина Антоненко. – Також забезпечуємо первинну ланку медицини – амбулаторії та ФАПи. Крім того, фінансуємо освітню мережу. Всі школи, які ми забрали з району, працюють і будуть працювати.