Статус ВПО: що це таке та що він дає переселенцям і громадам

Фото: delo.ua Фото: delo.ua
Велика кількість українців зараз тікає від війни з небезпечних місць Харківщини – зокрема, до громад області, у яких зараз не йдуть бойові дії. Тому дуже важливо розуміти, що таке внутрішньо переміщена особа, її права та обов’язки, а також яка підтримка є в громад, які приймають ВПО. «Слобідський край» вирішив розібратися з цим питанням.

Через війну багато українських громадян були вимушені покинути свої домівки та рятувати життя – своє або своїх близьких – від щоденних обстрілів, сирен повітряної тривоги, російських танків, окупації в містах або селах. Іноді навіть без копійки в кишені.

Здебільшого люди шукають кращої долі в інших регіонах країни або за кордоном, проте навіть на охопленій бойовими діями Харківщині є громади, в яких у порівнянні з іншими зараз відносно безпечно.  І ці громади не залишилися осторонь від проблем сусідів, а навпаки, простягли руку допомоги тим, кому це дійсно необхідно, – гуманітарною допомогою для постраждалих, волонтерськими ініціативами тощо. Також важливою і ключовою допомогою є те, що громади Харківщини по максимуму приймають у себе вимушених переселенців, які вирішили залишитися ближче до дому. І громади, що можуть допомогти переселенцям, роблять це щиро, бо зараз немає «твоїх» чи «моїх» проблем. Усі вони стали нашими. Спільними. Тими, які ми маємо розв’язувати пліч-о-пліч.

Харківська область є одним з 14 регіонів, жителі яких можуть отримати від держави статус внутрішньо переміщеної особи (далі – ВПО) в громадах України.

На Харківщині активно переселенців приймають, зокрема, Лозівська, Красноградська, Пісочинська, Первомайська, Валківська, Краснокутська, Богодухівська, Нововодолазька, Біляївська, Олексіївська, Близнюківська, Солоницівська, Барвінківська, Борівська та інші громади, куди їдуть десятки тисяч людей з Харкова, Ізюма, Балаклії, Чугуєва й інших населених пунктів Харківщини та сусідніх областей, де зараз особливо гаряче. Зокрема, у Нововодолазькій громаді близько 8 тисяч ВПО, з яких зареєстровано трохи більше ніж половина, в Коломацькій – близько 4 тисяч переселенців, з яких не зареєструвалася чверть, у Краснокутській – понад 8 тисяч зареєстрованих ВПО та набагато більше тих, хто не пройшов реєстрацію, у Лозівській – близько 5 тисяч ВПО (не зареєстрована на сьогодні приблизно третина).

Громади надають переселенцям притулок і їжу та інше, необхідне для існування, наскільки можуть собі це дозволити. Своєю чергою Уряд намагається в цей скрутний час мінімізувати критичне навантаження на ті громади, що безоплатно приймають переселенців.

Що таке статус ВПО і як його отримати

Ще у 2015 році Верховною Радою було прийнято Закон «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», в якому в статті 1 пояснювалося, хто є внутрішньо переміщеною особою.

«Внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання в результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру», – говориться в Законі.

Простіше кажучи, ВПО це будь-яка людина, яка офіційно та постійно проживає в Україні та яка була вимушена покинути свою домівку, щоб врятувати своє життя через надзвичайні ситуації. У цьому випадку головними обставинами залишити свої домівки стало повномасштабне вторгнення російської федерації. З введенням воєнного стану 24 лютого під загрозою опинилися 14 областей. Крім Харківщини, це й Волинська, Дніпропетровська, Донецька, Житомирська, Запорізька, Київська, Луганська, Миколаївська, Одеська, Сумська, Херсонська й Чернігівська області, а також місто Київ. Мешканці цих регіонів можуть претендувати на статус ВПО.

Для отримання статусу ВПО необхідно стати на облік та отримати відповідну довідку. Зробити це можливо у підрозділі громади з питань соціального захисту, в уповноваженої особи територіальної громади або у Центрі надання адміністративних послуг. Особа, яка  старша 14 років, подає документи особисто, для молодших за 14 років або недієздатних осіб це роблять їх законні представники. Це можуть бути як і батьки, так і близькі родичі. Якщо родичів немає, поданням заявки займається представник органу опіки або ж керівник закладу, в якому влаштовано дитину. Серед документів необхідно подати заяву на отримання статусу ВПО, документ, який підтверджує громадянство України особи або ж є законною основою для проживання в Україні, та свідоцтво про народження дитини у разі оформлення її як ВПО. Важливо зазначити, що також необхідне підтвердження проживання особи, яка подає заявку, у вищезазначених регіонах.

Також Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль анонсував, що з 30 березня планується отримання електронної довідки ВПО через портал «Дія».

Читайте також: Лозова Харківської області шукає місця для постійного проживання переселенців

Що дає статус ВПО для переселенців та громад, які їх приймають

Уряд затвердив програму допомоги внутрішнім переселенцям, за якою  статус ВПО насамперед дає щомісячну грошову допомогу від держави в розмірі 2000 гривень на особу та 3000 гривень на кожну вивезену дитину. Виплати надходять на банківську картку.

Крім того, він надає:

  • безоплатний прихисток на строк протягом 6 місяців з можливістю продовження терміну для багатодітних сімей, осіб з інвалідністю, осіб похилого віку. Помешкання надається зі спеціального фонду житла для тимчасового проживання у громадах, який наразі складається з комунальних підприємств, виділених для ВПО, та осель, які готові надати мешканці переселенцям;
  • державні соціальні виплати;
  • необхідні ліки;
  • можливість укласти декларацію із сімейним лікарем на місці;
  • гуманітарну допомогу тощо.

Звертаємо увагу, що всі ці можливості стосуються лише зареєстрованих ВПО. Тому вкрай важливо обов’язково реєструватися в тих громадах, де переселенець вирішив зупинитися, інакше уся вищезазначена допомога не буде нараховуватися, оскільки неможливо буде ані дізнатися про місцеперебування та стан людини, яка потребує допомоги,  ані коректно розрахувати обсяги та логістику гуманітарної допомоги та можливі місця для проживання.

Також за програмою Кабінету Міністрів України задля заохочення роботодавців приймати на роботу переселенців буде здійснюватися щомісячна виплата в розмірі 6500 гривень на кожного працевлаштованого. Ці гроші розраховані на те, щоб покрити частку оплати праці ВПО.

Для громад та родин, які безплатно приймають вимушених переселенців, Уряд також впровадив механізми допомоги. Так, для громад, що приймають переселенців у комунальних будівлях, наприклад, у школах або дитячих садках, компенсуються всі витрати, що пов’язані з тепло-, водо-, газопостачанням, водовідведенням, купівлею дров, пелетів та вугілля.

Для отримання компенсації треба подати заяву до військової адміністрації та чеки про підтвердження оплати комунальних послуг. Документи треба надати до кожного третього робочого дня місяця.

– Ви піклуєтеся про переселенців, а ми спробуємо віддячити вам, відшкодувавши принаймні комунальні витрати, – прокоментував цю ініціативу міністр розвитку громад і територій України Олексій Чернишов.

Подібна ініціатива також впроваджена й для звичайних громадян, які надають своє житло для вимушених переселенців.

– Відтак власники житла, які безкоштовно прихистили внутрішньо переміщених осіб, отримають гарантовану державну підтримку в розмірі близько 450 грн на місяць за кожну прийняту особу, незалежно від віку, для компенсації витрат на комунальні послуги, – пояснив Чернишов.

Тож для того, щоб громади мали можливість повноцінно допомагати вимушеним переселенцям, отримувати для них гуманітарну допомогу і компенсацію від держави, вкрай необхідно кожному, хто отримав притулок у тому чи іншому місці, зареєструватися. До цього закликають і всі голови громад Харківщини, які зараз приймають ВПО.

І інформація для тих, хто безплатно надає своє житло для ВПО. Для отримання компенсації необхідно повідомити громаду про свою готовність надати своє житло для заселення тимчасових переселенців та вказати необхідну інформацію: регіон, контактний номер телефону, адресу, скільки та яких осіб готові розмістити та детальніше розписати відомості про помешкання. Після цього щомісячно держава буде виплачувати гроші за кожного переселенця до 20-го числа місяця.

Міністерство розвитку громад і територій України запровадило «Прихисток» – це онлайн-ініціатива, яка покликана, зокрема, для того, щоб спростити для громад створення реєстру житлового фонду, який є доступним для ВПО.

29 березня Кабінет Міністрів України ухвалив рішення про удосконалення надання компенсацій тим, хто розміщує ВПО. Компенсації також отримуватимуть: 

  • міністерства, державні служби, агентства, інспекції;
  • приватні заклади освіти;
  • особи, які залишили постійне не навчання.

Проте тепер компенсація НЕ розрахована на тих, хто отримує щомісячну адресну допомогу для покриття витрат на проживання.

Для отримання компенсації необхідно додатково подавати: повне найменування закладу, код  ЄДРПОУ та чеки або скани, які підтверджують оплату комунальних послуг.

Також змінено дати подання заяв та надсилання коштів. Заява тепер подається до 25 числа наступного місяця. Відтак до громад гроші будуть повертатися не пізніше 15 числа місяця після подачі заяви. Компенсації для громад надаватимуться у вигляді додаткових дотацій до місцевого бюджету коштом державного резервного фонду.

Автор: Олександр Манченко