Громади Харківщини втратять 2,7 мільярда гривень через коронавірус

15.04.2020 15:29 COVID-19
Фото: Цензор.НЕТ Фото: Цензор.НЕТ

Загалом втрати місцевих бюджетів в Україні сягнуть 55,5 мільярда гривень.

Прийнятий «антикоронавірусний» закон № 540-IX відчутно вплине на невиконання доходної частини місцевих бюджетів та їх розбалансування. Про це "СК" розповів президент Української асоціації районних та обласних рад, голова Харківської обласної ради Сергій Чернов.

Нагадаємо, парламентарії схвалили цей закон 30 березня. Він передбачає податкові пільги для бізнесу, зокрема звільнення від земельної плати і податку на майно.

За прогнозами Сергій Чернова, орієнтовно від наданих пільг плати на землі, податку на майно та податку на доходи фізичних осіб місцеві бюджети всіх рівнів недоотримають близько 55,5 мільярда гривень (75 %), ще 18,5 мільярда гривень сягнуть втрати Державного бюджету. Тобто разом по Україні бюджети недоотримають понад 74 мільярди гривень.

– Якщо говорити про втрати зведеного бюджету Харківської області, то вони перевищать 2,7 мільярда гривень. У тому числі втрати за плату на землю складуть близько 195 мільйонів гривень, за майно – 38 мільйонів гривень, податок на доходи фізичних осіб – близько 2,5 мільярда гривень, – розповів Сергій Чернов.

За його словами, втрати торкнуться й обласного бюджету Харківщини, однією з основних статей доходу якого є податок на доходи фізичних осіб.

Читайте також: Коронавірус на Харківщині: зафіксовано 11 нових випадків захворювання

– Ми прогнозуємо, що обласний бюджет недоотримає цьогоріч понад 487 мільйонів гривень, – додав голова облради.

За його словам, зараз неможливо порахувати недоотримання інших статей надходжень, таких як плата за оренду комунального майна, податку на прибуток підприємств комунальної власності та комерційних підприємств.

– Обсяг цих втрат ми відчуємо на собі за результатами першого півріччя. Єдине можу сказати, що вони будуть та змусять нас переглядати фінансування затверджених обласною радою програм, – зазначив Сергій Чернов.

Голова обласної ради говорить, що світова пандемія вплине й на інші глобальні речі, зокрема наша країна перейде на зовсім іншу форму розвитку.

– Період затяжної депресії показав, що ефективніше функціонують системи державно-приватного та комунально-приватного партнерства, програми солідарної участі в досягненні визначеної мети, реалізації економічно виправданої політики. Ми на порозі того, що свобода переміщення капіталу, товарів та послуг, робочої сили буде змінена до жорсткої конкуренції технологій, – зауважив Сергій Чернов.

На його думку, прийняті рішення багатьох країн світу за останній час свідчать про те, що свобода робочої сили буде обмежена. Своєю чергою це стимулюватиме реакцію регіональних та національних кластерів для забезпечення якісною продукцією внутрішнього ринку.

– Економічний прагматизм буде головною відповіддю на посткарантинну економічну кризу в Україні. Політичний егоїзм необхідно терміново замінити на політичний діалог усіх рівнів влади, – додав очільник облради.

Читайте також: Лікарні Харківщини отримали медобладнання і засоби захисту

За його словами, на регіональному рівні потрібно готувати програми економіки простих речей з механізмами співфінансування, які зараз працюють на прикладі проектів Державного фонду регіонального розвитку, ПРООН, обласного конкурсу міні-проектів «Разом в майбутнє». А також використовувати у таких програмах комунально-приватне партнерство із залученням науки та банківського сектора.