І для рук, і для ніг: як харків'янин винайшов велосипед

20.06.2021 13:00 Хронограф
Фото: sibauto.su Фото: sibauto.su

Півстоліття тому співробітник Харківського університету винайшов дуже цікавий, а до того ж корисний вид транспорту – велосипед, який можна приводити в дію і силою рук, і силою ніг. Але, як кажуть, «не пішло»: начебто і суспільна зацікавленість була, і університет підтримував, а от здолати бюрократичні перепони та байдужість чиновників ніяк не вдавалося.

Чому і кому цей винахід міг бути корисним, а також як винахідник намагався випустити його в широкий вжиток, читайте в нашій газеті за 20 червня 1971 року.

І велосипед можна винайти

Велосипед у перекладі з латині означає «швидкі ноги». З однаковими затратами енергії людина на велосипеді розвиває в 4 рази більшу швидкість, ніж при ходьбі.

З’явилася ця машина близько 170 років тому. За цей час вона вдосконалювалася, змінювалася її форма, вага, але принцип лишився той самий. Змінити його, здавалося, неможливо. Недарма усталився іронічний вираз «винайшов велосипед».

Читайте також: Як у Харкові «Космонавта» зробили

Та прийдіть на подвір’я Харківського університету імені Горького і ви побачите не зовсім звичайну картину: по майданчику людина катається на велосипеді, працюючи то ногами, то… руками. Це винахідник нового типу велосипеда старший науковий співробітник науково-дослідного сектору університету Леонід Олексійович Дутов.

Замість звичайного руля на велосипед поставлено колонку переднього приводу з двоступінчастою ланцюговою передачею. Обидва колеса ведучі. Переднє – від ручної передачі, заднє – від ножної. Можна застосувати обидві разом або окремо.