Кірк Дуглас і жінка його життя: 65 років прожила разом найстарша зіркова пара Голлівуду

19.07.2020 13:00 Хронограф
Фото: kulturologia.ru Фото: kulturologia.ru

У 1967 році на екрани кінотеатрів країни вийшов справжній голлівудський блокбастер – «Спартак». У СРСР першу і другу серію подивилося відповідно 63 і 59 мільйонів людей. У пам’яті назавжди залишився волелюбний і мудрий Спартак: актор, який виконував його роль, – Кірк Дуглас – був кумиром хлопчаків, а дівчата поголовно були в нього закохані.

Що ми знали тоді про Ізю Даниловича – сина  єврейських емігрантів з маленького містечка Чаус на Могильовщині? Нічого; та ми навіть не здогадувались, що наш екранний улюбленець та син бідного лахмітника – це одна й та сама людина.

Данилович (з наголосом на «о») – це не по батькові, це прізвище батьків Кірка Дугласа. Щоправда, через шість років проживання в Америці, до моменту народження сина (єдиного з 7 дітей), вони вже звалися Демскі, але маленький Ізя (Ісер, якщо повністю) сповна зазнав того, що називалося антисемітизмом.

Жили бідно, і маленькому Ізі доводилося після школи підробляти – розносити пошту, доставляти продукти. А хлопченя мріяло бути актором: у другому класі вже влаштовував домашні спектаклі. Потім Ісер зайнявся боксом – спорт допоміг йому заробити стипендію в коледжі. В Американську Академію драматичних мистецтв у Нью-Йорку його прийняли в 1939 році зі стипендією, яку призначили як надзвичайно обдарованому студенту. Проте юнак намагається заробити копійчину, щоб не залежати від батьків: батькушматяру, маючи ще шістьох дочок, доводилося несолодко. І він, змінивши ім’я і прізвище на більш сценічне – Кірк Дуглас – працює офіціантом в невеликому кафе.

А в грудні 1941-го Америка вступила в Другу світову війну, і Кірка Дугласа призвали до армії. Він служив зв’язківцем на Тихоокеанському флоті США, отримав у 1943 році легке поранення і опинився в госпіталі. Кірк Дуглас уже одужував і тоді вирішив одружитися на своїй однокурсниці Дайані Ділл. Шлюб був оформлений, і Кірк знов відправився в армію, але через рік його комісували через хворобу.

У 1944 році Кірк Дуглас – учасник війни, одружений чоловік – повертається в Нью-Йорк і вирішує зробити акторську кар’єру. Рік він випробовує свою удачу, беручи участь у театральних постановках, зокрема і на Бродвеї, зйомках у рекламі і на радіо, а потім їде в Голлівуд.

Кінослава

Потрапити до лав кіноакторів виявилося доволі складно: на порозі стояв 1946 рік, у країні почалося переслідування інакодумців, а тут – виходець з Росії, та ще й з єврейським корінням. Важко сказати, як склалася б доля Кірка Дугласа, якби не його однокурсниця Лорен Беккол, яка на той час впевнено взяла вершини Голлівуду штурмом. Саме вона порекомендувала Кірка знайомому продюсеру. Кінодебют Дугласа відбувся в тому ж 1946 році в фільмі «Дивна любов Марти Айверс» і виявився настільки вдалим, що продюсер тут же запропонував молодому акторові семирічний контракт зі студією. Але Дуглас відмовився – і сам уклав контракт з Warner Brothers на вигідних для себе умовах. Наступні три роки він активно знімається – буквально кожного року по фільму. Стрічка «Чемпіон» (1949 рік) принесла акторові не тільки номінацію на «Оскар», але і славу – його почали впізнавати на вулиці.

З початку 1950-х Дуглас стає одним з провідних акторів Голлівуду. В основному він спеціалізується на ролях крутих хлопців, героїв вестернів, поліцейських – до того ж як позитивних, так і негативних. У картині «Туз у рукаві» він виконав складну роль безпринципного журналіста, в «Детективній історії» Дуглас втілив на екрані образ продажного поліцейського. Фільм «Злі і красиві» приніс Дугласу другу номінацію на «Оскар». «Випадає» з цієї обойми тільки картина «Жага до життя», в якій Дуглас, використовуючи свою зовнішню схожість, втілив на екрані образ Вінсента Ван Гога, до того ж для більшої достовірності актор брав уроки живопису. Це була третя номінація на «Оскар» в житті актора. Але головний приз у своєму житті він завоював за три роки до того.

«Акт любові» і навколо нього

У 1953 році на екрани вийшов фільм із символічною назвою «Акт любові» з Кірком Дугласом у головній ролі. Дія відбувається в Парижі в роки Другої світової війни. Знімався фільм там же і трупа була американсько-французькою. Кірку Дугласу був потрібен помічник (або помічниця) – щось на кшталт секретаря. Йому порадили помічницю режисера Джона Х’юстена («Мулен Руж») Енн Байденс – організовану, надійну, скрупульозну і ділову дівчину. Німкеня за походженням, вона була підлітком, коли батьки емігрували до Бельгії. Перш ніж переїхати в Париж, Енн отримала освіту в Бельгії та Швейцарії і мріяла зробити кар’єру на кіномайданчику або в театрі, але не як актриса.

Вони познайомились, і Кірк Дуглас (зірка все ж таки) – «розпустив хвіст»: запросив дівчину в один з найдорожчих ресторанів Парижа. На той час він був, по-перше, вже розлучений з дружиною (у шлюбі у них було два сини), по-друге, мав наречену – італійську актрису П’єр Анжелі, а по-третє – безліч жінок для ні до чого не зобов’язуючих стосунків. Але Енн Байденс не збиралася ставати черговою «жертвою» зірки: вона спокійно сказала, що краще вдома посмажить собі яєчню.

Кірк зробив ще кілька спроб, але Енн чітко тримала дистанцію: вони спілкуються тільки у справах. І Кірк в якийсь момент зрозумів, що ця дівчина не схожа ні на одну з його пасій. Поступово між ними виникли довірчі дружні стосунки. Енн розповідала про своє минуле, про життя в окупованому німцями Парижі, про прагнення домогтися успіху. Виявилося, що вона знає чотири мови, чудово розбирається в мистецтві і має приголомшливе почуття гумору. Дуглас закохався по-справжньому і перестав зображати «зірку». А Енн підкорила його здатність до несподіваних вчинків – наприклад, він міг у смокінгу допомагати чистити слонячі клітки. Були і жорстокіші несподіванки. Наприклад, коли їх роман вийшов за рамки платонічного, Кірк узяв із собою Енн в ювелірний магазин і попросив допомогти вибрати обручку для Анжелі. Вона не залишилася в боргу: на його день народження запросила всіх жінок, з якими Кірк колись зустрічався.

У якийсь момент Енн зрозуміла, що так далі тривати не може: вона вирішила піти і почала збирати речі. Кірк зрозумів, що він без неї пропаде. І зважився – освідчився і запропонував одружитися. Через кілька днів Кірк Дуглас і Енн Байденс зареєстрували шлюб в Лас-Вегасі.

65 років і в горі, і в радості

Після появи на світ їх першого сина Пітера Кірк Дуглас написав Енн: «Завжди пам’ятай, люба, ти мені потрібна... для тебе я сподіваюся робити прекрасні речі в житті. От воно – ти, я і наша сім’я назавжди!»

За 65 років вони пройшли через багато чого. Енн Байденс стала головною жінкою в житті легендарного актора, його першою помічницею і главою створеної Дугласом кінокомпанії.

Одного разу Енн урятувала йому життя, заборонивши сідати на приватний літак до Нью-Йорка з чоловіком Елізабет Тейлор Майком Тоддом, буквально наказавши чоловікові взяти квиток на звичайний комерційний рейс. Літак Тодда розбився, а всі його пасажири і екіпаж загинули. Іншим разом вона з підозрою поставилася до ділового партнера Дугласа, і виявилося, що той ледь не розорив актора. З того часу він завжди довіряв її інтуїції.

Розлучаючись, вони писали одне одному листи з освідченням в коханні, відчайдушно сумували і не могли дочекатися, коли знову будуть разом. Ці листи стали основою для книги «Кірк і Енн: листи кохання, сміх і життя в Голлівуді».

Разом їм довелося подолати багато чого: і рак молочної залози в Енн, і важкий інсульт Кірка в 1996 році, після якого у актора почалася суїцидальна депресія, і смерть молодшого сина Еріка від передозування наркотиків.

У 2004 році, коли йому було 88, а їй – 85 років, вони знову обмінялися клятвами вірності. Енн заради цього прийняла іудаїзм. Кірк Дуглас зізнався: «...моє неослабне захоплення і потреба в цій чудовій жінці все ще вражає мене». І Енн погоджувалася з чоловіком: «Це історія нескінченного кохання».

У лютому цього року вони розлучилися назавжди: Кірк Дуглас помер у віці 103 роки.

 Читайте також: Містична жінка Андрія Вознесенського, або Як народився хіт з «Юнони та Авось»