Президент з Печеніжчини: як мартівська вчителька в селищі творчий осередок зробила

09.08.2019 17:00 Хронограф
Людмила Гуляєва (на фото в центрі) біля пам`ятника Петру Василенку. Людмила Гуляєва (на фото в центрі) біля пам`ятника Петру Василенку.
У серпні 2015 року в Печенігах урочисто відкрили пам’ятник Петру Василенку — українському поету, уродженцю Мартового. Ініціатором і головною рушійною силою встановлення була його односельчанка Людмила Гуляєва.

Саме Людмила Гуляєва  і звернення до влади писала, і громадськість згуртувала, і перемовини зі скульптором вела. Але це не єдина і не головна заслуга цієї чудової жінки. З 1997 року вона є безсмінним президентом печенізького «Клубу любителів прекрасного».

Народилася Людмила Лапко (таким було її дівоче прізвище) в серпні 1949 року в Росії, на Нижегородській землі, у давньому селі Кирилове. Змалку зацікавилась словом, особливо поетичним, мріяла стати педагогом.

У 1960-ті роки батько Людмили, уродженець Печеніжчини, вирішив повернутися зі своєю сім’єю на малу батьківщину. Тут Людмила працювала піонервожатою в Гарашківській восьмирічці, у Мартівській середній школі, водночас опановувала науки в Харківському державному педагогічному інституті імені Г. С. Сковороди. Отримавши фах учителя російської мови і літератури, працювала в Базаліївській восьмирічці, а з 1983-го й до виходу на пенсію вчителювала в Печенізькому ліцеї імені Г. І. Семирадського. Сумлінну працю педагога Людмили Гуляєвої було оцінено чисельними дипломами, грамотами, подяками. Але найголовнішою нагородою є любов і пошана її колишніх школярів.

Людмила Гуляєва. Фото надано Валерієм Слобожанином

У 1997 році саме Людмила Гаврилівна ініціювала створення Печенізької районної громадської організації «Клуб любителів прекрасного». Учасники клубу – не лише місцеві самодіяльні поети, барди, композитори, співаки, художники, майстри прикладного мистецтва, а й представники міст Чугуєва, Харкова, інших регіонів Слобожанщини. В активі Клубу – щорічні поетичні читання, присвячені пам’яті українського поета з Печеніжчини Петра Василенка, видання поетичних збірок аматорів Печенізького краю «І – засвіти своє ім’я», «Поезії барвистий світ» і книги учениці 6 класу Анжели Лаврик «Байка у світовій літературі», організація в Мартівському культурно-спортивному комплексі ім. І. С. Добрянського творчого вечора поета-гумориста Валерія Ковальова, виступи вокального гурту «Криниця» тощо.

Клуб любителів прекрасного бере участь у районних, обласних фестивалях, конкурсах, гаряче сприймалися виступи учасників цієї громадської організації в Українському культурному центрі: звучали їх власні вірші, пісні, виконувалися танцювальні номери. Доволі часто поети Клубу читають свої вірші в Харкові біля Дзеркального струменя на щомісячних зустрічах. Тісну роботу веде Клуб любителів прекрасного зі школярами в селах Печенізького району. Транспорт для поїздки в школи відшукує Людмила Гаврилівна. І вся ця робота – безкорисна, президент і члени клубу працюють винятково на власному ентузіазмі, не отримуючи ні від кого жодної копійки коштів.

Гостями Клубу були письменники Дмитро Громов та Олег Ладиженський, які працюють під псевдонімом Генрі Лайон Олді, головний диригент Харківського національного академічного театру опери та балету імені М. В. Лисенка Віталій Куценко. Багато років триває творче спілкування Клубу і його президента з відомим харківським композитором Володимиром Гайдамакою, який написав музику до багатьох віршів поетів Клубу.

Завдяки зусиллям Людмили Гуляєвої в парку культури і відпочинку Печеніг поруч з районним Будинком культури стоїть погруддя поету-патріоту Петру Василенку. Щороку до річниці народження поета і в день його пам’яті члени Клубу покладають квіти, читають його і власні вірші, виступають зі спогадами про талановитого поета.

Людмила Гуляєва (поетичний псевдонім – Людмила Разіна) встигає ще й писати власні вірші. Вона видала власну збірку поезій «Я – весенняя почка», у співавторстві з Юлією Донник – поетичну збірку «Мироощущение души». Її вірші друкувалися в альманасі «Харьковский мост». А нещодавно з друку вийшла дитяча казка Людмили Разіної «Біляночка» з малюнками печенізької школярки Анастасії Бугайової.

Валерій Слобожанин

 Читайте також: Звинуватили у любові до України: нелегка доля художника з Близнюківщини

 

Автор: Інна Можейко