Чи може бути спадкоємцем цивільний чоловік

07.08.2021 14:15 Корисно
Адвокат Роман Чумак пояснює, чи має право чоловік претендувати на спадок своєї дружини, якщо їх шлюб не було офіційно зареєстровано.

Адвокат Роман Чумак повідомив, що Цивільним кодексом передбачено два види переходу прав та обов’язків від фізичної особи, яка померла, до інших осіб: за заповітом або за законом (ст. 1217 ЦКУ).

За словами адвоката, якщо було складено заповіт спадкодавцем, який добровільно залишає після своєї смерті майно цивільній дружині чи цивільному чоловіку (як повністю, так і в частці), то спадкоємець отримає те майно, яке заповідач указав у заповіті. Коли немає складеного заповіту або його визнано недійсним, то спадкування відбудеться за законом.

Читайте також: Як розірвати «радянський» шлюб, якщо «друга половина» зникла давно і безслідно

Цивільним кодексом визначено чотири черги спадкування за законом:

  1. До першої черги на прийняття спадщини відносяться: діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
  2. До другої черги відносяться: рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.
  3. До третьої черги відносяться: рідні дядько та тітка спадкодавця.
  4. До четвертої черги відносяться: особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім’єю не менш як 5 років до часу відкриття спадщини.

‒ Тобто цивільний чоловік чи цивільна дружина належать до четвертої черги спадкування за законом, та лише за умови, що вони разом проживали однією сім’єю не менше п’яти років, ‒ зауважив Роман Чумак. ‒ Якщо неможливо підтвердити відповідними документами постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, у зв’язку з чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися до суду із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Автор: Олександр Гречаний