Понад $54 мільярди збитків: якими стали наслідки російської агресії для житлового фонду України та Харківщини

27.06.2023 11:03 Новини
Фото: jwvein з сайту Pixabay Фото: jwvein з сайту Pixabay

Станом на кінець травня 2023 року збитки житлового фонду України через повномасштабну війну склали понад 54 мільярди доларів. Серед найбільш постраждалих регіонів опинилася Харківська область.

Про це повідомляє «Слобідський край» з посиланням на Інститут Київської школи економіки (KSE Institute).

Станом на кінець травня сума прямих збитків житлового фонду України унаслідок повномасштабної війни склала більше ніж 54 мільярди доларів. Тобто більше третини від загальних прямих збитків інфраструктури та активів України. Левова частка від загальної суми прямих збитків житлового фонду — $46,6 мільярда — це руйнування та пошкодження багатоквартирних будинків. Так, за останніми даними загальна кількість постраждалих осель налічує 18,6 тисячі, з них: 13,2 тисячі — пошкоджено, 5,4 тисячі — зруйновані повністю. 

Більше $7 мільярдів прямих збитків зазнала Україна унаслідок знищення або пошкодження приватних будинків. Наразі їх налічується вже понад 144 тисячі. Серед них зруйновано майже 59 тисяч. Окрім того, через бойові дії руйнувань зазнали 345 гуртожитків, прямі втрати яких оцінюються у $0,5 мільярда.

Рівень пошкоджень житлового фонду, Україна

Станом на червень 2023 року сумарна кількість пошкоджних обʼєктів житлового фонду складає понад 163 тисячі. Загальна площа пошкоджених або зруйнованих об’єктів — 87 мільйонів кв. м, які складають 8,6 % від загальної площі житлового фонду України. 

Найбільших пошкоджень зазнав житловий фонд таких областей, як Донецька, Луганська, Харківська, Київська, Миколаївська та Чернігівська. За оцінками експертів проєкту «Росія заплатить», на Донеччині повністю зруйновано (тобто ступінь руйнування понад 40 %) більше 18 тисяч будинків, у Київській — 6,7 тисячі, у Луганській — понад 2,5 тисячі. У місті Києві за час повномасштабного вторгнення було зруйновано та пошкоджено 454 житлові будинки, а сума збитків від цих руйнувань складає $734 мільйони.

Збитки житлового фонду України

Серед міст, де нараховується найбільша кількість зруйнованих та пошкоджених житлових будинків, опинилися Харків, Маріуполь, Чернігів, Сєверодонецьк, Рубіжне, Бахмут, Мар’їнка, Лисичанськ, Попасна, Ізюм та Волноваха. Так, за попередніми оцінками, у Сєверодонецьку пошкоджено 90 % житлового фонду, а такі міста, як Бахмут або Мар’їнка, взагалі майже не мають неушкоджених будівель. 

Дані про збитки житлового фонду містять інформацію станом на травень 2023 року та не враховують прямі втрати, завдані підривом Каховської ГЕС, у результаті якого — за даними МВС — постраждало 48  населених пунктів.

Нещодавно ми писали, у Харківській області пришвидшили темпи реєстрації пошкодженого майна за програмою єВідновлення. Програма розрахована на тих, чиє житло зазнало незначних ушкоджень від обстрілів та підлягає відновленню. Йдеться про ремонт дахів, заміну вікон та дверей. Програма поширюється на ремонт квартир, приватних будинків та кімнат у гуртожитках.

Нагадаємо, жителям регіону необхідно зареєструвати пошкоджене житло в «Дії» для отримання компенсації за програмою «єВідновлення». Власникам пошкодженого житла, які не можуть подати повідомлення через «Дію», треба звернутись до ЦНАПу.

Більше новин Харківська область читайте на нашому сайті.

Автор: Владислава Ткаченко