«Здавалося, що бій іде вічність»: як наші воїни зупинили ворога на підступах до Північної Салтівки 24 лютого 2022 року

24.02.2023 10:02 Суспільство
Історія запеклого бою за перехрестя на підступах до Північної Салтівки — найбільш населеного району Харкова, де до початку повномасштабного вторгнення мешкало понад 400 000 осіб.

Про це повідомляє "Слобідський край" з посиланням на Східне оперативно-територіальне об'єднання НГУ. 

24 лютого Україну охопила повномасштабна війна, яка триває вже рік. Тоді одним з перших форпостів для ворога стала Харківська область, а також місто Харків.

Свою першу команду офіцер Нацгвардії Олександр отримав того ж дня, 24 лютого, коли російські військовослужбовці мали на меті прорватися до Харкова. Разом з побратимами військовий одразу попрямував на допомогу іншим підрозділам на перехрестя до села Циркуни Харківського району. Саме цей напрямок став одним з основних для просування загарбників у бік міста.  

Обстріл Північної Салтівки, Харків

Наближаючись до визначеної точки і маючи БТР-4Е та 30-міліметрову гармату,  командир екіпажу повідомив, що на перехресті знаходиться ворог.

"Мною був помічений танк та важка техніка — МТ-ЛБ (багатоцільовий тягач легкий броньований. — Прим.) з великокаліберним кулеметом. Ще одна МТ-ЛБ була трохи подалі за посадкою. Ще, як мені здалося, це був "КамАЗ" формату КУНГ (різновид кузова-фургона. — Прим.). Перші постріли пішли по танку. Спрацювали навички володіння своєю зброєю: відкрив вогонь — уразив танк, зробив по ньому десь близько 20 пострілів", — розповів офіцер.

Справа в тому, що за плечима Олександра 22 роки служби в армії. Крім того, з 2014 року чоловік неодноразово виконував бойові завдання на Донбасі.

Північна Салтівка, місто Харків

"Танк запалав. Потім з МТ-ЛБ відкрили по нас вогонь у відповідь. Уразив цього стрільця. Танк уже палав, але відкрив по нас вогонь і промахнувся", — продовжив він. — Ми почали маневрувати, йти від шквального вогню, стрілецького та протитанкового. З'їхали на обочину, але вона була дуже в'язка, тому ми застрягли по самі колеса".

Тоді командир екіпажу дав команду “евакуація”. Військові вийшли з машини та відтягнулись на інший рубіж. За словами Олександра, коли вони вразили танк і важку техніку ворога, з інших позицій їм на допомогу прийшли бійці 92-ї бригади. Вони захопили перехрестя, тому у підрозділу був час забрати свою техніку. 

Основними перевагами гвардійців стали ефект раптовості та гарне знання місцевості.

Наслідки обстрілів Північної Салтівки, Харків

Російські окупанти обстріляли Північну Салтівку, Харків

“Здавалося, що бій іде вічність. А він пройшов максимум за 5-10 хвилин", — згадує Олександр.

Далі хлопці підійшли впритул та спустилися згори в районі Фельдман Екопарку.

"Вони нас з тієї сторони просто не очікували. Нам вийшло вразити БК (боєкомплект танка. — Прим.): запалали його порохи. Зокрема, пробили  динамічний захист — боєприпаси вразили його укладку, і відбулася детонація", — додав він.

Як розповів нацгвардієць, після цього почалися масовані обстріли. Щохвилини з Циркунів прилітали пакети “Градів” і “Ураганів”, а також 120-152-міліметрові артилерійські снаряди.

"Тут просто був ад [пекло]. Після цих подій у місто пробились групи ДРГ на “Тиграх” та “КамАЗах”. Цих поганців ми теж ловили по всьому Харкову”, — зазначив військовий.

Він додав, що в результаті бою бронемашина гвардійців отримала легкі пошкодження. Її відремонтували, а екіпаж продовжив нищити ворога. Військовим пощастило "вийти на танк" зі зручного для ведення вогню курсу. Зокрема, його башта була розгорнута у протилежний бік, тому працювати в лобову не було ніякого сенсу. Гвардіцєць розповів, що штатна гармата БТР-4Е ЗТМ-1 30-мм дозволяє “засліпити” танк, збити динамічний захист, гусеницю, вивести з ладу двигун та викликати детонацію боєприпасів.

"Те, як російські окупанти потім обстрілювали щільно заселену Північну Салтівку, було видно з будь-якої точки Харкова. Хаотичні обстріли призводили до загибелі великої кількості людей. Гвардійці, за можливості, допомагали людям звідти евакуюватися", — додав він. 

Нагадаємо, нещодавно у Харківській області стартував набір до «Гвардії Наступу». Приєднатися до формувань кличуть умотивованих та патріотичних громадян, які братимуть участь у звільненні тимчасово окупованих територій. Варто зазначити, що кампанія – не є мобілізацією населення, а кожен доброволець зможе самостійно обрати бригаду, до якої хоче долучитися

Станом на 10 лютого в Україні близько 7 тисяч людей оформили заяви на вступ до «Гвардії наступу». 

Читайте також: Яким став початок війни у Харкові та як цей рік прожили громади Харківського району.