Забруднені річки, мертві качки та риба: наслідки ворожих влучань по нафтобазі

28.02.2024 16:20 Харків
Частина нафтопродуктів потрапила у водойми/фото: Фейсбук-сторінка Артема Приходька Частина нафтопродуктів потрапила у водойми/фото: Фейсбук-сторінка Артема Приходька

Харків продовжує боротися з наслідками ворожого удару по нафтобазі у Немишлянському районі, що стався 9 лютого. У навколишнє середовище потрапило близько 3000 тонн нафтопродуктів. 

Частина нафтопродуктів полилася у річку Немишля та далі за течією в річки Лопань, Уди, Харків. Як розповідає медіа «Слобідський край», на боротьбу з екологічною катастрофою разом стали комунальники, працівники ДСНС, управління Державного агентства меліорації та рибного господарства у Харківській області, Департаменту екології та природних ресурсів ХОВА, волонтери.

Частину палива вдалося затримати

Як розповів екоактивіст, волонтер, організатор проєктів «Чисті Уди», «TrashKiller» та «Люди від людей» Артем Приходько, 1500 тонн нафтопродуктів потрапило у воду.

Отруєні нафтопродуктами птахи/фото: Артем Приходько

Нафтопродуктами отруїлися та загинули бобри, ондатри, качки, риби/фото: Фейсбук-сторінка Артема Приходька

– У водоймах отруїлися та загинули бобри, ондатри, качки, риби. Тобто все, що живе і харчується у воді, все гине. Там, де був витік, то навіть трава рости не буде, – говорить Артем Приходько.

Щоб локалізувати витік нафтопродуктів у річці Немишля та зменшити розповсюдження отруйної речовини, волонтери разом з управлінням Державного агентства меліорації та рибного господарства Харківської області вдалися до експерименту. Мішки набили сіном і розташували їх у вузьких місцях річки. Результат виявився не 100-відсотковим, але частину палива вдалося затримати. Більш ефективними виявилися захисні бони на річках Уди та Немишля, завдяки яким удалося локалізувати потрапляння нафтопродуктів у Сіверський Донець.

Використовують бони двох видів: сорбуючі і загороджувальні. Також прямо у водойми висипають сорбент. Так фахівці природоохоронних служб рятують річки.

Річки й надалі отруюватимуться

Наслідки катастрофи будуть нагадувати про себе ще довго. Для їх подолання, каже Артем Приходько, знадобиться не один рік.

– Після потрапляння ракети у нафтобазу концентрація нафтопродуктів у воді перевищувала норму в 98 тисяч разів. Потрібно дуже багато сорбенту для її очищення. Кілограм сорбенту може прибрати 50 кілограмів нафтопродуктів, а у воду потрапило близько 1500 тонн. Тож неважко порахувати, яка кількість знадобиться. Також потрібно зробити аналіз грунтів, зняти пошкоджений шар і вивезти його. Інакше в зоні ураження нічого вже рости не буде, – зазначає Артем Приходько.

Також екоактивіст радить харків’янам, які мешкають у районі Немишлі і вживають воду з власних джерел та колодязів, ретельно її перевіряти: колір, запах, смак. А краще за все здати воду в лабораторію для аналізу. Не слід, за його словами, також використовувати для господарських потреб воду та вживати рибу з річок Немишля, Харків, Лопань, Уди.

На жаль, розповів Артем Приходько, річки й надалі отруюватимуться через паводок. Вода піднімається й забирає нафтопродукти, які є на березі. 

Допомагають іноземні партнери

Харків продовжує усувати наслідки тих обстрілів нафтобази. За інформацією ХОВА, силами комунальників та міської влади на 5 вулицях, що стали епіцентром надзвичайної ситуації, зняли 6,5 тисячі квадратних метрів забрудненого дорожнього покриття. Також з найближчого колектора усунули понад 200 кубометрів паливно-мастильних матеріалів.
 
Минулого тижня на засіданні Регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Харківської області були сформовані робочі групи, до складу яких увійшли представники ДСНС і правоохоронці, і вони продовжують перевіряти нафтобази. У Харкові такі об’єкти вже перевірені, триває обробка інформації. Найближчим часом передбачено перевірити такі об’єкти по всій області.
Загалом на водоймах області розгорнуто понад 250 метрів бонових загороджень, застосовано більше 4 тисяч тонн сорбентів та встановлюються додаткові поглинаючі бони. Ці заходи показали свою ефективність на майже 90 %. 

Очифення водойм від нафтопродуктів/фото: Артем Приходько

Для очищення водойм використовують бони двох видів та сорбент/фото: Фейсбук-сторінка Артема Приходька

Як повідомив заступник начальника Харківської ОВА Євген Іванов, до ліквідації наслідків надзвичайної ситуації долучилися й іноземні партнери: Харківщина отримала понад 2 мільйони гривень фінансової допомоги на придбання додаткових бонових загороджень і сорбентів.
Триває контроль за якістю питної води в джерелах, наближених до забруднених водойм. Наразі шкідливих речовин виявлено не було. За повідомленням представників офісу водних ресурсів у Донецькій області, у водозаборах їхнього регіону також не виявлено шкідливих речовин. Це свідчить про те, що докладеними зусиллями вдалося запобігти розповсюдженню нафтової плями в сусідні області.

Якість води у Харкові відповідає нормам

У КП «Харківводоканал» запевняють: екологічна катастрофа, яка сталася на річках Харкова після обстрілу, не вплине на якість водопровідної води, що подається споживачам. Бо водозабори підприємства знаходяться вище місця впадання річки Уди в Сіверський Донець.

– З огляду на цю складну ситуацію, одночасно посилили лабораторний щоденний контроль якості водопровідної води на всіх контрольних точках відбору в місті. Продовжуємо працювати у посиленому режимі та приділяємо підвищену увагу питанням ретельної перевірки якості води. Щодня відбираємо понад 35 проб води, які перевіряємо за всіма обов’язковими параметрами відповідно до програми виробничого контролю. Якість водопровідної води, що надходить до квартир харків’ян, залишається на належному рівні, – зазначають на підприємстві.

Щодо якості води з водорозбірних вуличних колонок, то в КП теж радять не хвилюватися. Туди подається лише вода з водопровідної системи, тож пряме попадання у мережі річкової води неможливе. 

Раніше ми писали, про удар «шахедів» по нафтобазі у Харкові: наслідки та хронологія подій та про те, що жителі району ХТЗ помітили нафтову пляму, що витікає з джерела за 3,5 кілометра від нафтобази, в яку 9 лютого влучили ворожі «шахеди».

Автор: Надія Янінович