Допомагають їжею, одягом і житлом: як живуть переселенці в Солоницівській громаді

23.06.2022 17:40 Солоницівка
Фото: «Солоницівський Вісник» Фото: «Солоницівський Вісник»

З початку війни в Солоницівську територіальну громаду Харківської області переїхало багато переселенців, через що виникла гостра необхідність у житлі. У ТГ знаходили різноманітні можливості дати людині дах над головою – надавали будинки, що стояли порожніми роками, місцеві підселяли до себе, а дехто, хто виїхав під час війни, дозволяв жити в себе. Крім цього, у громаді допомагають нужденним їжею, одягом та іншими необхідними речами, до чого активно підключаються і місцеві мешканці.

Проблеми з документами

Від початку масштабного вторгнення російських окупантів до України в Солоницівську територіальну громаду переїхало близько 10 тисяч внутрішньо переміщених осіб. Усі вони з гарячих точок нашого регіону. Про це «Слобідському краю» розповів Солоницівський селищний голова Андрій Литвинов.

– Багато людей приїхало з Харкова, з Північної Салтівки, а також Дергачівської, Липецької та Циркунівської громад. Як тільки там ставало гаряче, люди відразу до нас і приїжджали. Наприклад, якщо в Дергачах уже нестерпно було перебувати, коли і по домівках почало прилітати, то люди відтіля стали і  їхати. Пік напливу переселенців, коли їх відчутно стало дуже багато, припав ближче до сере­дини березня. Загалом, внутрішньо переміщених осіб додається постійно і систематично, – розповідає Андрій Литвинов.

Як каже очільник громади, і тоді, і зараз великою проблемою у питаннях з ВПО є відсутність у них документів.

– Багато людей приїжджають без документів, оскільки вони їдуть у тому, у чому були, без речей, а в когось просто вдома все згоріло. Відсутність документів створює великі складнощі в реєстрації, отриманні довідки ВПО чи президентської допомоги. Намагаємося придумувати якісь виходи, щоб не лишати людину наодинці зі своїми проблемами. Наприклад, у випадку з «гуманітаркою» ми давали свою, ту, що привозили окремо, формували з тих запасів, які були, і роздавали. На сьогодні паспортні столи не працюють, утім списки людей сформували. Чекаємо, коли все запрацює, будемо допомагати відновлювати їм документи, – зазначає Андрій Литвинов.

Читайте також: «Ситуація важка, але контрольована»: як під постійними обстрілами живе Малинівська громада

З’ясували, хто продає «гуманітарку»

Солоницівська селищна рада співпрацює з кількома благодійними фондами, через які отримує різноманітну «гуманітарку». Також іде допомога від Харківської обласної військової адміністрації, Харківської районної військової адміністрації, волонтерів і активістів. Це продукти, засоби гігієни, ліки, дитячі речі тощо. Медичні препарати лише видаються сімейними лікарями через комунальне некомерційне підприємство «Медичний центр «Здоров’я+».

– У нас у громаді дуже активно розвинений волонтерський рух. На початку війни було близько 250 волонтерів, наразі з них залишилося чоловік 20. Але це ті люди, які постійно в роз’їздах, шукають фонди, роздають якусь допомогу. Це і місцеві, і активні переселенці, – розповідає Андрій Литвинов. – Волонтери часто просять для своєї діяльності листи від селищної ради для отримання «гуманітарки». Якщо людину знаю особисто, то питань нема, а якщо ні, ставимо умову, що контролювати процес роздачі буде співробітник селищної ради. Хто має на меті добрі наміри, той з радістю погоджується, а є такі, що кажуть: так, гаразд, а потім пропадають.