Громада забита під зав’язку: як у Біляївській ТГ вирішують проблеми з житлом

25.05.2022 15:03 Біляївка
Фото: Біляївська сільська рада Фото: Біляївська сільська рада

З початку війни населення Біляївської ТГ Харківської області збільшилося більше ніж на третину – з п’яти тисяч до близько семи. Сільська рада прийняла такий виклик сьогодення, шукаючи різні варіанти, аби люди не залишилися на вулиці. Переселенців розселяють у школи, до небайдужих місцевих жителів, у покинуті будинки. Все це робиться абсолютно безкоштовно, але є одна умова.

У Біляївську територіальну громаду через повномасштабне вторгнення росії в Україну пе­реїхало багато вимушено переміщених осіб. Якщо до 24 лютого в ТГ проживало близько п’яти тисяч людей, наразі населення зросло більш ніж на третину. Про це «Слобідському краю» розповів Біляївський сільський голова Олександр Різник.

– Станом на 20 травня в громаді зареєстровано 1400 внутрішньо переміщених осіб, плюс є ще чимало незареєстрованих. Загалом близько двох тисяч переселенців наразі проживають у нашій ТГ. В основному до нас приїжджають жителі Харкова та Балаклійської громади. Ми брали участь в ева­куації людей з Ізюма – надавали автобуси, людей. Утім у своїй більшості люди у нас не зупиняються, а прямують у сторону Лозової та Дніпра. Загалом, багатьом людям ближче місто. Вони приїжджають до Біляївської ТГ, дивляться, що умови сільські, і їдуть далі, – зазначає Олександр Різник.

За його словами, в громаді є так звані перевалочні пункти, де люди можуть зупинитися і подивитися на навколишню обстановку. Такі місця обладнали у двох школах – у селищі Бі­ляївка і селі Червоному. Там є все необхідне – душ, холодильник, пральна машина, дають їжу. Це на кшталт гуртожитку, там можна жити постійно, втім не всім такі умови подобаються. Люди живуть деякий час, а потім переїжджають у місце, яке для них є кращим. Проживання і харчування в цих закладах безкоштовні.

– У цих школах, кожна з яких готова прийняти до 50 людей, велика плинність переселенців. Хтось приїжджає, хтось їде. Наразі там проживає близько 15 людей. У нас також підготовлена школа в Миронівці. Вона ще не задіяна, втім, якщо така потреба виникне, ми там теж можемо розселяти людей. Траплялися такі випадки, що переселенці приїжджали буквально в одних тапочках. Ми їм давали одяг, селили в ці школи, а потім вони шукали кращі умови – поближче до міста чи місто, або десь окремий будинок у нас, – каже очільник громади.

Читайте також: Як у Роганській громаді вдалося уникнути гуманітарної катастрофи. Фото

Будинок за однієї умови

У питанні пошуку житла для ВПО Біляївська сільська рада провела велику роботу, аби якомога більше бажаючих отримали дах над головою.

– Ми розселяємо людей у будинки, що покинуті чи в яких уже давно не проживають. Зв’язувалися з господарями, які давали добро на заселення туди людей. Дуже тісно тримаємо зв’язок зі старостами. Оглядали всі ці будинки і підключали до потрібних комунікацій. За потреби забезпечували нових господарів  дровами, меблями та іншими необхідними речами, – зазначає Олександр Різник. – Наразі можу сказати, що громада забита під зав’язку, вільних будинків практично не залишилося. Ось нещодавно хтось виїхав з Червоного, водночас у будинки в селі Дмитрівка заїхали з Ізюма дві родини по чотири людини. Плюс є місцеві, які самі пропонують переселенцям житло.

За словами керівника Біляївської громади, доволі часто трапляються такі випадки, що людям запропоновані будинки не підходять з різних причин.

– Бувало телефонують люди з Харкова і кажуть, нам треба житло, але в нас є собаки, в одній родині їх відразу аж 18 було. Був випадок, що родині потрібен був будинок з великим парканом, оскільки мали п’ять величезних собак. Ми три дні шукали, підібрали, але їм не сподобалося. Здебільшого люди з міста намагаються знайти житло з умовами. Починаємо говорити про умови, які можемо запропонувати, – вода колодязна, піч на дровах, дрова завеземо, заїжджайте, але люди відмовляються, – ділиться очільник Біляївської громади.

У цих покинутих будинках люди живуть безкоштовно. Навіть більше, Олександр Різник жодного разу не чув, щоб хтось у громаді винаймав житло за гроші.

– Ми розселяємо людей у покинуті будинки, звісно, на безоплатній основі. Втім є одна умова: якщо хтось заселяється, то прибудинкова територія повинна бути прибраною, – пояснює Олександр Різник.

Біляївський сільський голова каже, що багато людей з розумінням поставилися до такої умови.

– Приїжджаєш і просто приємно дивитися на прибудинкову територію – все прибрано, все доглянуто, – ділиться Олександр Різник. – Ми взагалі намагаємося долучати ВПО до життя громади. Наприклад, староста Закутнівського округу Людмила Дрозд змогла залучити переселенців до громадських робіт, а саме на толоку – прибрали стадіон, посадили дерева тощо.

Читайте також: Як Коломацька громада справляється з напливом переселенців

Допомога від місцевих

Велику увагу в громаді приділяють і роздачі гуманітарної допомоги. Наразі завершили роздавати «Пакет кожному громадянину» в рамках президентської програми, втім сільська рада вже надала документи, аби ця допомога знову прийшла в ТГ.