Життя триває: у селищі Старий Салтів відновлюють електропостачання

19.01.2023 13:50 Старий Салтів
Без електрики жителі Старого Салтова Харківської області залишалися з початку війни. Пережили два місяці окупації. Зараз працівники Вовчанського РЕМ повертають світло в домівки людей.

До Харкова звідси – трохи більш 40 кілометрів, до Вовчанська – близько 30 кілометрів. До війни сюди приїздило багато туристів – санаторії, готелі, бази відпочинку, яхт-клуби. Зараз селище на правому березі Печенізького водосховища не впізнати: зруйнований міст Старосалтівської дамби, розбиті будинки, виїхало дуже багато жителів.

Старий Салтів знеструмлений з початку війни. Відновлювальні роботи працівники АТ «Харківобленерго» розпочали у жовтні. У листопаді заживили перших споживачів. Завершити всі роботи планують за пару тижнів.

Фахівці Вовчанського району електричних мереж (РЕМ) до місця роботи дістаються з іншого берега. Зараз мороз, вода замерзла, тож люди переходять по льоду. Раніше їх перевозили човнами.

Поки чекали електромонтерів, поспілкувалася з місцевими. На цей бік зруйнованого моста приїжджають автобуси з Харкова, де водій Вова зараз наймає житло. У Старому Салтові у нього квартира у п’ятиповерхівці – в тому районі розташовані кілька будинків, але зараз вони пусті. Пошкоджені стіни, розбиті вікна, немає газу, тож залишатися вдома неможливо. Хоча місцеві казали, що бачать на другому поверсі одного з домів різну білизну на балконі. Можливо, хтось таки не виїхав.

Місцеві жителі

- Людей тут залишилося мало, як і у Вовчанську. У селах жителів більше, бо вони обігріваються дровами, а у Вовчанську такі ж п’ятиповерхівки, як у нас. Не так лякають обстріли, хоча, звісно, лякають, як те, що газу немає. Це добре, що буде світло у селищі, та навряд багато людей захочуть зараз повернутися, - розповідає Вова.

Олександра з сином Олегом навідувала батьків, які мешкають у селі на тому березі по трасі, що йде на Великий Бурлук. Там в основному живуть пенсіонери, які не хочуть виїжджати, щоб не залишати господарство, худобу. В село прилітало, але на ферму. Будинки цілі, лише у когось вдарило у двір. Господарі не постраждали - виїхали раніше.

- Світла довго не було. Потім дали, але тижня два назад, коли був обстріл у Вовчанську, попало в лінію - і світла знову немає. Кажуть, будуть довго ремонтувати, - розповідає Олександра.

Місцева жителька

Місцева жителька Людмила налаштована оптимістично. Каже, що люди повертаються, бо вдома краще. Навіть якщо багато пошкоджень, підремонтували будинок - і живуть.

- Є виїзне відділення Укрпошти - пенсію люди отримують, є гуманітарна допомога, є транспортне сполучення. Хто перевів виплати на картки, можна отримати в Харкові. «Нова пошта» приїжджає тричі на тиждень. Як зовсім у Старому Салтові світла не було, привозили генератор, а зараз у клубі працює пункт незламності, де можна зарядити телефон. У частині селища вже відновлено електропостачання, тож життя налагоджується. Головне – перемога, щоб все це скоріше завершилося, - каже вона.

Бригада Вовчанського району електричних мереж у цей день працювала на декількох вулицях, тож по дорозі на точки розпитую хлопців про життя та про роботу. Електромонтер Андрій - з Вовчанська, там постійні обстріли. Його будинок поки, слава богу, цілий, але у дворі осколки збирав - прилітало до сусідів та на сусідню вулицю. Виїжджати не збирається – не хоче кидати своє житло і роботу.

Електромонтер

- Розбито майже все, вважайте, що заново проводимо лінію - і опори встановлюємо, і проводи тягнемо. Робимо все, що можемо, працюємо разом із саперами, бо багато території заміновано, - розповідає Андрій.

Про великий обсяг роботи на території, яку обслуговує Вовчанський РЕМ, каже і старший майстер Віктор Шестов. Треба відновлювати все: трансформаторні підстанції, лінії електропередач, кабельні лінії. Взагалі це як нове будівництво. У багатьох населених пунктах постійні обстріли. Тож нерідко буває таке, що напередодні відновили, наступного дня туди прилетіло – і знову у людей немає світла.

- Хлопці працюють без вихідних, у будь-яку погоду, бо люди чекають на світло. Нам допомагають бригади з Мереф'янського РЕМ, - пояснює Віктор Шестов.

Майстер

Під час нашої розмови до нього підійшли місцеві. На їхню вулицю повернули світло, але щось там трапилося, тож треба відновити електропостачання. Чоловіки вже визначили, що потрібно, але без фахівців зробити не зможуть. Тож просять майстра приїхати і вирішити проблему, бо прикро сидіти без світла через якусь дрібницю, коли глобальні пошкодження усунули. Домовляються, що сьогодні все зроблять.

На вулиці, де встановлювали нову опору, багато пошкодженого житла. Будинок Володимира вцілів. Він сам електрик, тож має генератор і через відсутність світла не дуже хвилюється. Зараз для нього головне – знайти десь пилку, бо без неї не вийде запасти дрова. У нього і піч є, тож може обійтися без газу для опалення.

- Людей залишилося мало, бачите, скільки поряд будинків розбито? Ми теж виїжджали у травні, коли почалися прильоти. Я повернувся трохи більш як місяць, родина теж скоро приїде, - розповідає він.

Обговорюємо, що заживлення світла – гарний знак. Поступово у Старий Салтів почнуть повертатися люди, буде відновлюватися нормальне життя, яке через війну ми втратили.

- Ви не думайте, що у нас зовсім нікого немає, - каже Володимир. - Зранку люди купчаться біля клубу, там гуманітарну допомогу роздають, ще щось. Життя все одно триває.

Нагадаємо, у деокупованому Старому Салтові відновлюють пошкоджені газопроводи.  У Люксембурзі виставлена побита ворожими снарядами карета швидкої допомоги з селища Старий Салтів. Також нагадаємо, що у деокупованому селі Хотімля Старосалтівської громади фермерське господарство змушене позбутися частини стада, аби врятувати решту. 

Усі новини Старий Салтів та інших населених пунктів громади читайте на нашому сайті.

 

Автор: Віта Яковлева