Як Шевченківська та Чкаловська громади уникнули сміттєвої катастрофи

Під час окупації частини Харківської області між селищами Шевченкове та Чкаловське було заблоковано роботу полігона твердих побутових відходів. Війська рф обстрілювали зі сміттєзвалища населені пункти області, а після того, як пішли, залишили по собі «сюрпризи».

З полігона велися обстріли Харківщини

Полігон твердих побутових відходів між селищами Шевченкове та Чкаловське обслуговував населення двох громад. Його загальна площа складає 4,5 га. Під час окупації сміттєзвалище продовжувало працювати, але зі значною проблемою.

– На полігоні не виконувалися роботи зі згортання та сортування сміття. Не очищалися площі, які були передбачені для зберігання відходів. Простими словами, за період окупації сміття вивозили та висипали горами одне на одне. А потім робота полігона була заблокована. Комунальні служби, як могли, працювали в окупації. Трактор, що належав комунальному підприємству, забрали та поламали орки, – розповідає начальник Шевченківської селищної військової адміністрації Сергій Старіков.

Сміття виявилося настільки багато, що навіть проїзна частина та під’їзні шляхи до полігона були всипані відходами. Окрім того, дорога до сміттєзвалища була вкрай небезпечною через російську армію.

– У тому районі велися активні бойові дії. Окупанти використовували дорогу до полігона, щоб облаштувати свої тимчасові позиції. Звідти вони з «градів» обстрілювали підконтрольні Україні населені пункти, – зазначає Сергій Старіков.

Після звільнення Шевченківської ТГ полігон твердопобутових відходів привести до ладу було надскладним завданням. Комунальники не могли очистити звалище через вибухонебезпечні предмети. Тоді громада звернулася до саперів.

– Я запрошував вибухотехнічні групи, але вони були без спецтехніки. Сапери сказали, що їх силами перевірити звалище на наявність ВНП (вибухонебезпечні предмети. Ред.) буде просто неможливо. Міношукачі не зможуть працювати в купах сміття та металу. Тому було прийнято рішення звернутися до військових. Пошукати техніку, яка з одного боку очистила б від сміття звалище, що накопичилося протягом року, а з другого боку була б безпечною у разі знаходження ВНП, – каже начальник Шевченківської СВА.

Робота сміттєзвалища для Шевченківської та Чкаловської громад є дуже важливою. Адже після деокупації до населених пунктів повернулося чимало людей. Лише в Шевченківській громаді наразі проживає близько 13 тисяч місцевих. До бойових дій там мешкало понад 19 тисяч жителів.

Шевченкове

Один з підрозділів ЗСУ погодився допомогти розчистити полігон. До того ж в арсеналі бригади був трофейний БАТ – важкий бульдозер на базі танка. Шляхопрокладач окупанти покинули ще в серпні, коли почався контрнаступ на Балаклію. Спеціалісти бригади оглянули трофей, привели його до ладу та почали використовувати у своїх цілях. Так БАТ застосували для розчищення сміттєвого полігона в Шевченківській громаді.

– Там практично склалася катастрофа з вивезенням сміття. Ми подивилися і подумали, чому б нам не допомогти. БАТ набагато потужніший, ніж звичайний бульдозер. Ну і плюс – він захищений бронею. Там, де бульдозер може підірватися на міні, снаряді, – БАТу не страшно. Бачите, рашистська окупаційна техніка зараз на службі українських сил, допомагає відновлювати українські громади, селища та інфраструктуру. До речі, БАТ розроблений Харківським заводом імені В. О. Малишева. Цей бульдозер на базі танка – це винахід харківських інженерів, він давно випускається, але в обмеженій кількості, – розповіли «Слобідському краю» військові.

Побоювання щодо безпечності полігона справдилися. Під час розчищення сміттєзвалища було виявлено мішок з боєприпасами та патрони для БМП. Наразі полігон повністю безпечний та знову обслуговує Шевченківську та Чкаловську громади.

Окрім того, підрозділ ЗСУ допомагає Шевченківській громаді і в інших справах. Наприклад, надає транспорт для підвезення дров населенню.

Активно працюють з волонтерами

Наразі Шевченківська громада продовжує налагоджувати життєдіяльність після деокупації. У цьому допомагає багато волонтерських та благодійних організацій. Волонтери допомагають продуктами та здійснюють евакуацію населення, передають генератори, надають гарячі обіди. Різні організації підримують деокуповану громаду будівельними матеріалами, грошима та одягом.

– Відпрацював благодійний фонд «Карітас», який забезпечив дровами 200 домоволодінь, що використовують пічне опалення. Розпочинають роботу французька благодійна організація «Актед», яка надаватиме грошову допомогу населенню на потреби опалення, та благодійний фонд «Міямото реліф Україна», що планує відновити пошкоджені будинки, – зазначає Сергій Старіков.

селище Шевченкове Харківська область

Окрім того, активну допомогу громаді надають Харківська обласна та Куп’янська районна військові адміністрації. Зокрема, допомагають пальним для потреб комунальних служб, харчами, наборами побутової хімії для населення, альтернативними джерелами електроенергії.

Самі місцеві об’єдналися та створили місцевий волонтерський рух. Сергій Старіков каже, що всі жахіття, які пережили жителі громади, допомогли згуртуватися та налагодити життєдіяльність ТГ.

Гуманітарна допомога Шевченкове

Станом на січень у селищі Шевченкове працюють практично всі магазини. Зачиненими залишаються лише ті, що належали колаборантам, які втекли з громади. Начальник Шевченківської СВА зазначає, що у працючих магазинах доволі широкий асортимент продуктів, практично на довоєнному рівні.

– У нас працює Ощадбанк та ПриватБанк, обслуговуються платежі по району. Працюють усі аптеки, первинна та вторинна ланки медицини, центральна лікарня. Проблем з продуктами немає, вони в нас у надлишку навіть. Ми вже створюємо запаси з усього, що нам привозять волонтери та благодійники, – розповідає Сергій Старіков.

Шукають партнерів для відновлення громади

Наразі селищна військова адміністрація отримала 668 звернень від жителів пошкоджених або зруйнованих домівок. 9 січня окупанти завдали ракетного удару по селищному ринку. Тоді від влучання ракети загинуло дві жінки, 50 та 60 років. Щонайменше п’ятеро людей отримали поранення, серед них 10-річна дитина. Вибуховою хвилею було понівечено та знищено торговельні павільйони та споруди, що межували з торговельним майданчиком. За словами Сергія Старікова, ринок необхідно відновлювати, адже це дасть можливість зберегти робочі місця та задовольнити потреби населення.

Ринок Шевченкове

– Ми займаємося пошуками партнерів для відбудови та модернізації котельні у Шевченковому, пошкоджених унаслідок бойових дій житлових будинків та інфраструктури ринку. Пошуки йдуть, але поки що конкретного результату немає. Наразі займаємося розробкою проєктної документації, – зазначає начальник Шевченківської СВА.

Нагадаємо, у селищі Шевченкове шукають партнерів для відбудови житлових будинків.   Також читайте, на сміттєвому полігоні у селищі Шевченкове знайшли ворожі боєприпаси. Раніше ми писали як жителям Харківської області правильно збирати докази злодіянь російської армії. 

Головні новини Шевченкове та інших населених пунктів громади читайте на нашому сайті.

Автор: Анастасія Хушану