Мільйонні збитки Укрпошти на Харківщині та нюанси отримання виплат у відділеннях

На початок війни Укрпошта обслуговувала у Харківській області більше 200 тисяч пенсіонерів, наразі - 130 тисяч. Люди чекають якісних послуг, незважаючи на ситуацію та проблеми самих поштарів.

Всього у Харківській області працює 502 стаціонарні відділення зв'язку АТ «Укрпошта», 288 з них – на територіях, які були під окупацією. До рівня фундаменту знищено 15 об’єктів, кількість пошкоджених постійно змінюється.

На початку війни на робочих місцях залишилися близько 700 з 3500 працівників. З цією кількістю вдалося зберегти роботу Укрпошти у області. 25 лютого був останній день виплати пенсій за лютий. Там, де було можливо, виплати здійснили. 

– Ми налагодили роботу з сусідніми областями, де ситуація була трохи краща. Велика подяка Головному управлінню Пенсійного фонду у Харківській області, вони надрукували виплатні документи у інших регіонах, і до кінця березня ми почали платити пенсії, – розповів про події річної давності директор Харківської дирекції АТ «Укрпошта» Юрій Савченко.

Тоді ж почала працювати програма з виплати пенсій переказами – з тих відділень, які були розбиті, на ті, які працювали.

Куп'янське відділення

Розмінування – велика проблема

У громадах, що не були окуповані та не перебували в зоні активних бойових дій, пошта працювала, хоча багато працівників не вийшли на роботу. Люди були налякані. А між тим через внутрішньо переміщених осіб кількість населення у Краснограді, Лозовій, Близнюках, Зачепилівці збільшилася. Тому з більш ніж 50 послуг залишили соціально значущі – пенсії, субсидії тощо.

Обов’язки поштарів брали на себе начальники та оператори, або листоноші працювали замість операторів. Де було зовсім важко, підтягнули пересувні відділення.

– Добре, що ще до початку війни ми розпочали проєкт з пересувними відділеннями – це дуже допомогло виправити ситуацію. Ми вже мали досвід, тож змогли все це розгорнути та компенсувати відсутність стаціонарних відділень. За рахунок пересувних відділень можна вирішувати багато питань,  – розповів Юрій Савченко.

Пересувне відділення надає ті ж самі послуги, що й стаціонарне. До його складу входять начальник, водій та бригадна листоноша, які приїздять до населеного пункту за графіком. Тож люди знають, коли на них чекати. Зараз Укрпошта не працює у 7 відсотках деокупованих населених пунктів, бо там небезпечно. Ще одна велика проблема – розмінування.

– Щоб не наражати на небезпеку своїх працівників, ми не відновлюємо доставку додому, поки нам не скажуть: «Безпечно». Бо людина може виїхати, а у нас у відомості вона є. Що там на подвір’ї, ніхто не знає. Поштар пішов, хвіртку смикнув, а там розтяжка. Ми своїх працівників попереджаємо про це перед кожним виїздом. Їдемо тільки дорогою, на узбіччя не звертаємо, – підкреслює директор Харківської дирекції АТ «Укрпошта».

Ізюм

Повиносили все, навіть повирізали сейфи

Стаціонарні відділення Укрпошти на звільнених територіях дуже постраждали, зокрема –  у Дергачах, Липцях, Ізюмі, Шевченковому. У Куп’янську приміщення центрального відділення було тільки після ремонту. Зараз там все розбите, обвалилося перекриття, а з гаражів окупанти вкрали та пошкодили частину машин.

95 % відділень у деокупованих населених пунктах постраждали від мародерів. За словами Юрія Савченка, повиносили все, навіть повирізали сейфи.

– У Вовчанську всі три будівлі відділень були цілі, поки у місті стояли окупанти. Але їх повністю розікрали – нічого не залишилося, а ще змінили замки. Після деокупації  ми приїхали з ключами, а вони не підходять. Потім, коли почалися постійні обстріли міста, наші відділення розбили. У центральному – «хвостовик» у даху. Те, що у самому центрі, ми відкрили, почали працювати. Але навпроти вхідних дверей був прильот, постраждав відвідувач, – розповідає Юрій Савченко.

У близько 20 відділеннях по області вже проведено косметичний ремонт. У будівлі в Балаклії не було жодного вцілілого вікна: на першому поверсі їх всі замінили, на другому-третьому – забили листами OSB. Відновили роботу відділення, точки базування пересувних відділень. У Коробочкиному також йде ремонт, на черзі – відновлення електропостачання. До речі, волонтери зробили на будівлі красивий мурал та написали «Коробочкино».

Коробочкине

У Шевченковому ракета прилетіла прямо під фасад будівлі, розбила його та внутрішні перегородки. Поштарі забили вікна, підлатали двері, ввімкнули електричне опалення – і продовжили надавати населенню послуги. Так, у приміщенні холодно, люди заходять з іншого входу, бо центральний не працює – розбитий фасад забили наглухо. Підтримали це все пересувними відділеннями, які обслуговують села.

За інформацією Юрія Савченка, по Харківській області Укрпошта має більше 50 мільйонів гривень збитків – це лише те майно, по якому провели інвентаризацію. Така його балансова вартість, а скільки становитиме відновлювальна, за якою треба рахувати збитки? 

Наприклад, балансова вартість Куп’янського відділення – близько 2 мільйонів гривень, але за ці кошти відновити його неможливо. Туди треба вкласти в кілька разів більше коштів, бо все розбито. Центральна будівля постраждала від прильотів у дах, обвалилося перекриття. У газову та електричну підстанції прицільно стріляли, у гаражах зруйновані конструкції. А обладнання повністю розкрадено.

Треба перевести пенсію на інше відділення

За словами директора Харківської дирекції АТ, проблеми невиплат пенсій у 90 % випадків пов’язані зі зміною місця проживання. Проблем з фінансуванням немає і не було з березня 2022 року. Пенсійний фонд вчасно формує відомості, передає їх на Укрпошту, перераховує необхідні кошти. У відомостях є конкретні дати виплат. В ці дні у населеному пункті виплачується пенсія.

Якщо людина перебуває вдома, вона отримає свої гроші. Якщо виїхала та не зробила переадресацію на інше відділення за новим місцем проживання, гроші будуть позначені як невиплата і повернуті до Пенсійного фонду.

Як зробити переадресацію на інше поштове відділення? Зателефонувати до контакт-центру Укрпошти за номером 0-800-300-545, сказати, що треба перевести пенсію, та назвати відділення, в яке її переводити. Через три робочі дні, не рахуючи день заявки, людина отримає пенсію у новому відділенні. Щоправда, треба буде прийти до відділення, додому ніхто гроші не принесе.

Важливий момент – можлива затримка з термінами через те, що в населеному пункті немає автоматизованого відділення. Наприклад, там досі не відновили світло. У такому випадку пенсіонеру прийдеться почекати трохи більше, поки прийдуть його документи. Питання з автоматизованими відділеннями планують вирішити найближчим часом.

Пересувне відділення

– До кінця 2023 року буде завершена автоматизація всіх пересувних відділень – необхідне обладнання вже закуплено. Вони й зараз частково автоматизовані – приймають платежі, приймають та видають посилки. Є касовий апарат, видають касові чеки на кожну операцію, – пояснює Юрій Савченко.

Була ще одна проблема з пенсіями – на окупованих територіях їх не виплачувалися більше 6 місяців, тож нарахування призупинилося. Кошти були зарезервовані та передані на рахунки Ощадбанку. Коли території звільнили, Укрпошта писала листи до Пенсійного фонду і виплати відновлювали.

– У березні-квітні до нас було до 10 тисяч звернень з різних питань, переважно по виплатах пенсій поштовим переказом. Зараз кількість зменшилася – трохи більше 1000 на місяць. Людина звертається до свого відділення, пояснює проблему, ми її вирішуємо. Або можна зателефонувати до контакт-центру, звернення одразу передають на місце постійного проживання заявника. За два тижні питання повинно бути вирішено, – пояснює Юрій Савченко.

Найбільш популярні солодощі, спеції та побутова хімія

Крім виплати пенсій, Укрпошта продовжує надавати інші послуги. У відділеннях можна сплатити комунальні платежі.  Представники населених пунктів здійснюють доставку рахунків з реквізитами місцевих комунальних підприємств, а квитанції обленерго та Нафтогазу доставляє сама пошта.

Також можна передплатити періодичні видання. За словами Юрія Савченко, Укрпошта намагається відновити передплату, але, звісно, не у тих обсягах, що були раніше. Видавництва по-різному виконали свої обов’язки перед клієнтами за 2022 рік. Хтось закрився через форс-мажор, хтось зробив спарені номери. Після деокупації населених пунктів у середньому на кожний привозили від 100 кілограмів газет у мішках.

– Свої обов’язки щодо доставки преси у минулому році Укрпошта майже виконала, крім ще тимчасово окупованих територій. Зараз у каталозі залишилася мінімальна кількість засобів масової інформації, тож вибір невеликий. Бажання виписувати якісь видання у людей є, але не у всіх є можливість. Утім у нас можна передплатити все, що ви бажаєте, і ми доставимо. Хоча можлива затримка на територіях, прилеглих до зони бойових дій, якщо, наприклад, у населеному пункті будуть обстріли, – пояснює директор Харківської дирекції АТ.

Ще у відділеннях Укрпошти можна придбати смаколики. На деокупованих територіях видають гуманітарну допомогу, але вона, і це цілком зрозуміло, не задовольняє всі бажання.  А магазини багато де не працюють ще. Найбільшим попитом у відвідувачів Укрпошти, розповідає Юрій Савченко, користуються солодощі, спеції (серед чоловіків) та побутова хімія. 

Пенсіонери

Донор сам визначає, кому допомагати

Зараз багато міжнародних донорів допомагає Харківщині, тож різні категорії населення отримують від них кошти через Укрпошту. Наприклад, підрозділ ООН, Міжнародна організація з міграції, надає допомогу ВПО, яких у області 450 тисяч. Це адресна допомога: гроші надходять поштовим переказом, треба зайти до будь-якого автоматизованого відділення Укрпошти та отримати кошти. Але людина спочатку повинна отримати SMS-повідомлення, що переказ прийшов. Без нього виплат не буде.

На звільнених територіях тим, хто перебував під окупацією, з вересня 2022 року проводиться виплата грошової допомоги від Червоного Хреста – 1200 гривень на особу. Її заплановано видати більш ніж 134 тисячам жителів Харківської області, в тому числі дітям. Товариство Червоного Хреста України шукає міжнародних донорів, збирає кошти, потім перераховує траншами декільком деокупованим областям, зокрема і Харківській. Тому грошова допомога виплачується частинами.

– На початок березня по Червоному Хресту виплати отримали більше 74 тисячі людей, це понад 90 мільйонів гривень. За наступним траншем у 20 мільйонів гривень здійснюються виплати ще по двох громадах області. Безумовно, мешканці населених пунктів, до яких ще не дійшла черга, незадоволені. Сподіваємося, що отримаємо фінансування та продовжимо такі виплати, – розповідає Юрій Савченко.

Грошова допомога надається жителям Харківської області за різними програмами і різними сумами. Хто й коли її отримає, вирішує міжнародна організація – донор коштів. Вони фінансують, формують грошовий переказ, а Укрпошта лише виплачує. Наразі Харківська дирекція проводить роботу по підписанню прямого договору з Міжнародною організацією з міграції для скоригованої співпраці по виплатах.

Франція, Данія та Естонія передали машини

У минулому році планувалася велика інвестиція у будівництво нового сортувального центру мережі Укрпошти. Більш масштабного проєкту в Харківській області ще не було. Також хотіли завершити проєкт пересувних відділень, зараз термін його виконання перенесли на липень 2023 року.

Дергачі

Пересувні відділення вже охопили більшість громад області. У травні вони почнуть стабільно працювати в Краснокутській та Богодухівській громадах. В планах на весну – також Шевченківська громада. З Куп’янською та Вовчанською через військову ситуацію поки є проблеми, зараз, за словами Юрія Савченка, шукаються можливі варіанти.

У травні в Ізюмі почне працювати нова точка базування пересувних відділень. За розрахунками їх мало бути 15, але населення стало менше, тож і кількість бригад буде інша. Приміщення, яке спочатку планували для точки базування, було знищено. Нове теж постраждало, але там вже розпочали ремонтні роботи. Звідси бригади будуть обслуговувати Ізюмську громаду, Куньєвську, Оскільську, Борівську та частину Барвінківської (друга частина громади буде обслуговуватися з міста Лозова).

З машинами допомогли іноземні партнери. Укрпошта входить до Всесвітнього поштового союзу, це підрозділ ООН. Її партнери з інших країн бачать ситуацію в Україні, тож намагаються підтримувати. Франція передала два автомобілі, Данія з Естонією – п’ять.

Нагадаємо, що стаціонарні відділення Укрпошти на звільнених територіях сильно постраждали. Зверніть увагу: щоб отримувати пенсію на новому місці проживання, треба зробити її переадресацію

Також нагадаємо, що наразі здійснюється перевірка ВПО щодо отримання допомоги.

Головні новини Харківська область читайте на нашому сайті.

Автор: Віта Яковлева