Покращення благоустрою та спрямованість на енергонезалежність: що робили в Богодухівській громаді цьогоріч

17.12.2021 13:50 Богодухів
Фото: Богодухівська міська рада Фото: Богодухівська міська рада
Керівництво Богодухівської громади на чолі з головою Володимиром Бєлим плідно попрацювали у 2021 році, аби жителі громади жили в більш комфортних умовах. Багато було зроблено з благоустрою – масштабно оновили комунальну техніку, почали ліквідовувати стихійні звалища, придбали нову новорічну ялинку. Цьогоріч Богодухівська громада взяла курс на енергонезалежність, перевівши школи громади на альтернативне паливо. Крім цього, активна робота велася і в інших напрямах.

Масштабне оновлення техніки

Богодухівська міська територіальна громада, як і більшість ТГ нашого регіону, утворилася після жовтневих виборів 2020-го, тому це перший календарний рік, який прожила Богодухівщина (старий Богодухівський район. – Прим.) як одна єдина територіальна громада. Богодухівський міський голова Володимир Бєлий згадує, що одним із перших випробувань на згуртованість команди, мабуть, стала небувало сніжна зима на початку цього року.

– Природні катаклізми вказали нам проблемні місця, допомогли визначити ті питання, які потребують першочергового вирішення. І ми це зробили – з метою підготовки до зимового періоду 2022 року оновили парк комунальної техніки, – розповідає Володимир Бєлий.

Цьогоріч було придбано п’ять одиниць комунальної техніки: сміттєвоз із заднім ручним завантаженням АТ-2123 на шасі МАЗ-437121, трактор Беларус-82.1 з навісним обладнанням та причіп 2ПТС-4, автомобіль СОБОЛЬ 4WD-27527-353 (БЕЛАВА 27С6) та автопідіймач ГАЗ 3302 Газель. Тільки сміттєвоз придбали за державні кошти з державного бюджету, він обійшовся в 1 мільйон 837 тисяч 50 гривень, усе інше – за місцеві. На це з бюджету Богодухівської міськради виділили понад 3 мільйони 500 тисяч гривень. Також незабаром у розпорядженні богодухівських комунальників з’являться комбінована дорожня машина з обладнанням МДКЗ-14 (у комплекті з навісним піскорозкидальним, поливомийним обладнанням та поворотним відвалом і щіткою на базі самоскиду) та екскаватор-навантажувач Gidromec-Supra зі змінним ковшем і гідромотором. На це з місцевого бюджету виділили понад шість мільйонів гривень.

Заступник міського голови Роман Рябка зауважує, що потреба в оновленні техніки була дуже давно.

– Цього року дуже серйозно оновився парк комунальної техніки. Якщо ми раніше купували одиницю раз на три роки, то зараз скільки всього потрібного вдалося придбати. Ми прийшли, нічого не працювало, мотори всі зламані, ми нічого взагалі робити не могли, техніка була в жалюгідному стані. Загалом давно й гостро стояло питання оновлення комунальної техніки, і цього року воно почалося вирішуватися завдяки міському голові Володимиру Бєлому, – зазначає Роман Рябка.

Читайте також: Житель Богодухівської громади відсвяткував 100-річний ювілей

Привчають до порядку

Цьогоріч у громаді ліквідували два стихійні сміттєзвалища – в селах Губарівка та Улянівка. За звичкою туди вже сміття не викидають, бо там стоять відеокамери, за якими можна знайти порушників і оштрафувати їх.

– У нас є мобільні камери на сонячних батареях, ми встановлюємо їх у таких місцях і від­стежуємо всі ці речі. Намагаємося присікати і контролювати. Ми складаємо адмінпротоколи та виписуємо штрафи тим, хто порушує. Ми привчаємо людей до порядку. Наприклад, у нас був один сміттєвий майданчик, куди постійно вивозили холодильники, дивани тощо. Встановили камери, виписали кілька протоколів – усе це припинилося, – розповідає заступник міського голови. 

Велику увагу в громаді приділяють укладенню договорів на вивіз твердих побутових відходів.

– Старости разом з інспекторами обходять вулиці населених пунктів громади і роблять ревізію, які будинки уклали договір, а які ні. Плюс у нас деякі смітники обладнані відеоспостереженням, тобто якщо людина викинула сміття, а в неї нема договору на вивіз, складається адмінпротокол і виписується штраф. Ця робота направлена на те, щоб не допустити подорожчання цієї послуги. Чим більше буде договорів, тим дешевше ця послуга коштуватиме, – каже Володимир Бєлий. 

Богодухівський міський голова зауважує, що цьогоріч з благоустрою хотіли зробити більше, аніж вийшло.

– Зараз робимо багато ескізних проєктів, які вже проплатили, – благоустрій парків, скверів. Цьогоріч ми не так багато зробили, оскільки в нас не було проєктів. Зараз уже в нас готово понад 10 проєктів доріг, благоустрою, парків, пам’ятників, площі. На початку наступного року можемо проводити тендери, і тільки сніг зійде, можемо щось робити, адже на це є вся документація. Це вкрай важливо, – зазначає очільник громади.

У цьому році у Богодухові встановили стелу, а новорічні свята жителі громади зустрічатимуть з новою головною ялинкою.

– Вже встановили ялинку на центральній площі міста біля Будинку культури. Наразі встановлюватимемо 3D-фонтан. Ялинка штучна, висотою 10 метрів. Вона разом з гірляндами, каркасом, огорожею, установкою обійшлася у близько 280 тисяч гривень, які виділили з міського бюджету. До цього був каркас, в який вставлялися живі ялинки. Щоб зібрати ту ялинку, треба було вирубувати близько 100 живих. Ми від цього відмовилися, оскільки вважаємо це не зовсім правильним, – каже Володимир Бєлий.

Читайте також: Феєричний флешмоб і драйвовий концерт: як Богодухів відзначав День міста

Нова амбулаторія та Інтернет у селах

Цьогоріч у Богодухівській громаді велася активна робота і в інших напрямах. Ще на початку року Володимир Бєлий поставив завдання максимально забезпечити поступовий відхід від споживання газу для опалення бюджетних установ, оскільки був упевнений, що ціна на газ з початком опалювального сезону значно зросте.

– Вдячний, що моя ініціатива знайшла підтримку в депутатського корпусу, і нам вдалося до кінця цього року перевести чотири найбільші школи громади – Крисинську, Петропавлівську, Гутянську і Улянівську – на опалення пелетами. У цих навчальних закладах установлені нові суперекономічні котли, здійснено реконструкцію котелень, під’їзних шляхів до них, – розповідає очільник Богодухівської громади. – Зараз ще готуємо таку ж реорганізацію опалення приміщення ЦДЮТ та ліцеїв № 2 і № 3. У планах на найближчу перспективу – переведення інших бюджетних установ на опалення щепою, адже цей вид палива в нас буквально лежить під ногами. І для його виробництва є необхідна техніка.

Енергозберігаючі технології впроваджують і в інших напрямах, зокрема у використанні сонячної енергії. Придбали три сонячні електростанції на 30 і 40 кВт. Одна вже встановлена на північному водозаборі КП «Богодухіввода», друга – монтується на південному водозаборі. Це дозволить зменшити частку вартості електроенергії в тарифі на воду, а значить, якщо не понизити, то хоча б зупинити зростання тарифу. Третя – для КНП Богодухівська ЦРЛ, де очікується зменшення до 50 % оплати витрат за електроенергію. Це пілотні проєкти, з метою, щоб у майбутньому самим себе забезпечувати електроенергією.

Щодо медицини в громаді, цьогоріч почала працювати нова амбулаторія сімейної медицини у селищі Гути. Ця амбулаторія повністю відповідає всім сучасним вимогам, зокрема має електрокардіограф, обладнання для телемедицини та лабораторних досліджень.

У рамках обласного конкурсу «Ефективна медицина в громаді» реалізовано проєкт «Допоможемо вчасно». Завдяки чому база КНП «ЦПМСД» поповнилася сучасним УЗД-апаратом. Це допоможе якісно і на ранніх строках діагностувати хвороби.

Завдяки державній субвенції Мінцифри в розмірі 2 мільйони 600 тисяч гривень до швидкісного Інтернету вдалося підключити заклади соцсфери по всій громаді – ФАПи, дитсадки, школи, клуби, бібліотеки. Усього заплановано до кінця року підключити 14 сіл, там, де ніколи не було Інтернету.

Щодо закладів соцсфери, то цьогоріч відчутно перевтілилася бібліотека у Максимівці. В результаті реорганізації вона стала мультифункціональною для всіх верств населення. Для цього бібліотеку перевели в нове приміщення, придбали сучасні меблі на 120 тисяч гривень та комп’ютер.

Івано-Шийчинська бібліотека-філія також переведена в оновлене приміщення, в якому зробили ремонт та придбали меблі для нього. Всього використали 116 тисяч гривень. Бібліотека стала місцем спілкування дорослих та дітей.

– Цей рік був дуже відповідальним для нашої громади, оскільки це рік становлення, пошуку власних шляхів розвитку, вироблення власної стратегії. Ми стикалися з безліччю проблем, але максимально їх вирішували. Зробили багато чого в сферах освіти, медицини, культури, благоустрою. Звісно, ми не зупинятимемося на досягнутому, і наступний рік буде для нашої громади ще кращим. Я вдячний усім, хто підтримував ініціативи щодо розвитку громади та об’єднував свої зусилля для вирішення тих чи інших питань, – депутатам усіх рівнів, під­приємцям, меценатам, небайдужим активним мешканцям, – зазначає Богодухівський міський голова Володимир Бєлий.