Як повномасштабне вторгнення рф вплинуло на життя Олексіївської громади

13.01.2023 12:49 Олексіївка

Після повномасштабного вторгнення росіян на Олексіївську громаду Харківської області звалилося чимало проблем. Тут навіть проводили оперативні навчання на випадок окупації. «Слобідський край» дізнався, як громада впоралася з усіма воєнними викликами.

Проблеми з пальним та «гуманітаркою»

У перші дні повномасштабного вторгнення рф Олексіївська громада відчула труднощі, до яких ніхто не був готовим. Як говорить Олексіївський сільський голова Анатолій Страхов, першою проблемою постала відсутність пального. Через це не могли забезпечувати найнеобхіднішими продуктами своє населення. Логістика була повністю порушена. Тому громада майже одразу звернулася до своїх партнерів з «Нафтогазу», які дали 250 літрів пального.

– Це питання ми відпрацьовували одразу на місцях, старостинські округи почали розвозити хліб та інші необхідні продукти самостійно, транспортом громади. Взагалі на той час ми не розуміли, де та як отримувати гуманітарну допомогу. І організувавши роботу в громаді, у березні я виїхав до Ужгорода, де ми з партнерами відпрацювали це питання, і в Олексіївську громаду надійшла перша фура гуманітарної допомоги, – розповідає очільник Олексіївської громади Анатолій Страхов.

Старостинські округи, ФАПи та місцеві мешканці отримали необхідні продукти, одяг та ліки із заходу України. Керівник громади ділиться, що згодом все було відпрацьовано з Харківською обласною військовою адміністрацією, Червоним Хрестом та міжнародними організаціями.

Наразі в Олексіївській громаді налагоджена видача гуманітарної допомоги. У першу чергу її отримують ВПО та соціально вразливі верстви населення – самотні люди похилого віку та люди з інвалідністю. Також усі мешканці отримували «гуманітарку» по лінії ХОВА та президентські пакунки.

«Не знали, чи будемо окуповані»

Проблеми з гуманітарною допомогою та пальним здавалися нічим із потенційною загрозою окупації громади. Анатолій Страхов каже, що війська рф стояли за 20 кілометрів від громади. Тому тут одразу почали вирішувати, як діяти, якщо ворог зайде у ТГ.

– Ми не знали, будемо окуповані чи ні. Через це я був змушений відправити у відпустку без збереження (заробітної плати. – Ред.) багато посадових осіб. У перші дні війни ми вирішували, як проводити евакуацію населення, хто та за що буде відповідати, як забезпечити роботу громади поза її територією, як виплачувати людям заробітну плату. Тобто ми проводили всі відповідні заходи та оперативні навчання, – говорить очільник громади.

Водночас Олексіївська ТГ допомагала українським військовим. Зараз громада також системно підтримує армію: забезпечує захисників продуктами, ліками та адресною допомогою для окремих підрозділів.

– Початок повномасштабного вторгнення об’єднав нас з однією метою – перемога нашої держави. Ми розуміємо, чим потужніше будемо допомагати військовим, тим скоріше буде перемога. Хлопці з нашої громади воюють у зоні активних бойових дій, звичайно, ми не можемо покинути їх, – підкреслює Олексіївський сільський голова.

Олексіївська громада

Анатолій Страхов передає допомогу українським захисникам.

Зазвичай бійці звертаються до громади та говорять про свої потреби – розвідувальні дрони, автомобілі, бронежилети тощо.

– Завдяки сміливості українських захисників наша громада та наші мешканці не відчули на собі ворожого чобота. Обстріли – були, але вся країна так живе зараз. Головне, що окупації ми не відчули, й це дуже дорогого варте, – каже Анатолій Страхов.

Авіаудар по центру громади

Війська рф періодично обстрілювали околиці населених пунктів Олексіївської громади. Переважно ті місця, де дислокувалися місцеві підрозділи тероборони. Утім, 3 березня по центру села Олексіївка було завдано авіаційного удару.

– Унаслідок авіаудару було пошкоджено 22 будинки, деякі з них знищені вщент. Після цього ми терміново зібрали нараду та прийняли рішення про надання грошової допомоги від громади постраждалим мешканцям, – розповідає очільник Олексіївської ТГ.

Авіаудар по селу Олексіївка

Так одноразову матеріальну допомогу отримали 11 власників домогосподарств села Олексіївка та один власник із села Киселі. Загальна сума виплат склала 193 тисячі гривень.

Після 3 березня ворог також обстрілював різні населені пункти громади: Михайлівку, Киселі та Олексіївку. Були пошкоджені будинки та господарства.

– У селі Киселі був бій. Там наші хлопці затримували російську ДРГ. Тоді постраждали будівлі трохи, бо був бій із великокаліберних кулеметів. Також постраждало місцеве господарство агрофірма «Киселі», – каже Анатолій Страхов.

Олексіївська громада 2022 рік

Жителі пошкоджених будинків не виїжджали з громади, а розміщувалися в родичів та знайомих. Де було можливо – самостійно ремонтували помешкання.