Розбиті дороги, зникла вода та проблемний бюджет: труднощі Олексіївської громади

04.05.2023 13:51 Олексіївка

Олексіївська громада Харківської області під час повномасштабної війни зіткнулася з багатьма проблемами. Наразі тут вирішують, як ремонтувати розбиті дороги, правильно використовувати бюджет та повернути воду в населені пункти. 

Бюджет скоротився

Як повідомляє медіа  «Слобідський край», Олексіївська ТГ мала великі плани соціально-економічного розвитку на 2022 рік – придбання автобусів, модернізація системи водопостачання, ремонт доріг. Також громада планувала налагодити виробництво паливних брекетів.

– Ми тільки почали ставати на ноги як громада, а тут усі наші плани та напрацювання були просто знищені. Спочатку було відчуття образи разом з агресією: прагнули одного життя – і все зникло. Що робити, куди йти, не зрозуміло, – розповідає очільник Олексіївської громади Анатолій Страхов.

Утім вирішувати питання треба було негайно. Перше, що зробили, – скоротили та оптимізували колектив сільської ради. Адже через війну деякі функції, які виконувала місцева рада, більше не працювали.

– На сьогодні наші проблеми нікуди не зникли, їх тільки побільшало. Як не було спеціаліста-архітектора, так і немає, медиків не можемо знайти, водіїв автобусів, зварювальників, просто звичайних робітників немає в громаді, – зазначає Анатолій Страхов.

Війна залишила відбиток і на бюджеті Олексіївської громади. Порівняно з минулим роком надходження до бюджету скоротилися на 22 %. Для громади це дуже серйозна проблема.

– Єдине, що добре – наші сільгоспники не влаштовували собі «канікули» та всі сплатили земельний податок. За це я їм дуже вдячний. На території громади працює понад 200 сільгосппідприємств, і від них ми відчули потужну підтримку, – говорить очільник Олексіївської ТГ.

Боротьба за воду

У 2021 році в Олексіївській ТГ відмовилися від газового опалення, а у квітні 2023 року, попри проблемний бюджет, установили на останньому запланованому об’єкті громади твердопаливний котел. Утім з’явилася ще одна вкрай важлива та серйозна проблема – з водоносного горизонту зникла вода.

Спочатку в 2022 році без води залишилися жителі селища Троїцьке, там труднощі подолали доволі швидко. А наразі декілька місяців води немає в селі Олексіївка.

Як розповідає Анатолій Страхов, спочатку громада намагалася своїми силами відновити водопостачання та подолати природне явище. Розглядалося два варіанти розв’язання проблеми – капітальний ремонт або буріння нової свердловини. Як перший, так і другий варіант вимагали значних фінансів та оформлення документації. Громада обрала перший варіант, і вже у квітні бригада підрядної організації разом з місцевим комунальним підприємством узялися до ремонтних робіт. Громада виділила на них близько 600 тисяч гривень.

Ремонт свердовин в Олексіївці

– У селі Олексіївка свердловина сягає 80–120 метрів, але вода пішла ще глибше. Ми організували підвіз технічної води та вже зайнялися ремонтом водопостачання. Деякі бюджетні процеси затримували проведення цих робіт, також були проблеми із закупівлею матеріалів – не всі були в наявності. Але ми намагалися щонайшвидше розпочати ремонт. Наразі свердловина розбурена, там завершуються ремонтні роботи. Ми домоглися достатнього обсягу води, щоб закрити потреби соціальних об’єктів та домівок наших жителів. Сподіваємося, що цей ремонт дасть можливість користуватися водою не один десяток років, – каже Анатолій Страхов.

41 кілометр доріг розбито

Не менш важливою є проблема розбитих доріг. Нещодавно до «Слобідського краю» звернулися жителі Олексіївської громади, які скаржилися на жахливий стан автошляхів. Анатолій Страхов розповів, чому так сталося, та зазначив, що наразі ТГ робить усе, аби подолати і ці труднощі.

– Дорожнє покриття і до повномасштабної війни було не в дуже хорошому стані. Також нашими дорогами рухалася важка військова техніка, а ще автошляхами до підприємства з газовидобування їздить важкий транспорт. Зокрема, це стосується автодоріг державного значення «Первомайський – Кегичівка» та автодоріг місцевого значення «Під’їзд до села Єфремівка», «Кам’янка – Киселі» та «Під’їзд до села Киселі». Ми намагаємося достукатись, де тільки можна, щоб розв’язати проблему ремонту саме цих доріг, – говорить Анатолій Страхов.

Дороги Олексіївки

Загальна протяжність практично повністю зруйнованих, а місцями й аварійних доріг складає 41,1 кілометра. Ними курсують соціальний, шкільний та приміські автобуси. Ходова частина автобусів, карет швидкої допомоги та автолавок через стан доріг потребує постійного ремонту. Також перевезення пасажирів до сіл Єфремівка, Семенівка та Киселі стало небезпечним, а добиратися із сіл громади до Олексіївки стало значно довше.

– Буває, що автоперевізники й представники торгівлі відмовляються перевозити пасажирів та своєчасно завозити продукти до цих трьох сіл. Ситуація ускладнює повсякденне життя сільського населення, що підвищує соціальну напругу в громаді, – зазначає очільник Олексіївської ТГ.

За словами Анатолія Страхова, щоб відремонтувати зруйновані дороги місцевого значення, громаді необхідно 355,2 мільйона гривень. Водночас доходна частина бюджету сільради на 2023 рік складає 43,7 мільйона гривень. Наразі громада звернулася до народних депутатів та всіх можливих інстанцій для того, щоб вони посприяли ремонту розбитих автошляхів.

Переселенці отримали житло та роботу

До війни в Олексіївській громаді проживало 7,5 тисячі людей. Через вторгнення росії ТГ покинула приблизно тисяча місцевих, але наразі тут проживає півтори тисячі ВПО.

– По суті в цифрах нічого не змінилося. Ми прийняли багато людей з Ізюмського району. За можливості надаємо переселенцям роботу та житло. Люди хороші приїхали – хочуть працювати, беруть будь-яке житло і городами займаються. Багатодітна родина з Балаклії втратила свою домівку, повертатися їм нікуди. Жінку влаштували контролером на нашому підприємстві, надали тимчасове житло, – розповідає Анатолій Страхов.

До речі, перші місяці війни усі жителі та переселенці громади отримували гуманітарну допомогу декілька разів на місяць. Одного разу під час завантаження «гуманітарки» почався обстріл, в одного з робітників влучив уламок. Тоді життя чоловіка врятував бронежилет, який громаді передали з Ужгорода. Згодом у ТГ вирішили змінити напрям допомоги населенню.

Гуманітарна допомога Олексіївка

– Я жителям сказав: «Риби ми вам давати не будемо, але будемо давати вудочки». І пішло: видали майже 200 тонн комбікорму для курей та свиней, 100 тонн посівної картоплі. Практично кожен двір забезпечений насінням гороху, кукурудзи, редису, моркви, буряку. Бажаючих отримувати таку допомогу достатньо. Не можу сказати, що масово люди хочуть займатися городами, але більшість – так. Хотілось би, щоб жителі навчилися правильно використовувати свою земельну ділянку, адже з цього можна й заробляти, – зауважує очільник Олексіївської громади.

З’явилася вулиця Незламності

Значну увагу в громаді приділили тому, щоб позбутися наслідків імперського, комуністичного або російського минулого. Так, у селищі Троїцьке комунальники знесли пам’ятник радянських часів. Наразі жителів просять повідомляти про подібні «згадки» в сільську раду. Також у квітні 2023 року в Олексіївській громаді перейменували останню вулицю, яка підлягала дерусифікації.

Дерусифікація в Олексіївці

– У 25 населених пунктах Олексіївської громади загалом було перейменовано 49 вулиць та провулків. На останньому засіданні комісії була перейменована вулиця Фоміна, тепер вона названа на честь нашого земляка, загиблого воїна Олексія Маляра, – говорить Анатолій Страхов.

Назву вулиці на честь Олексія Маляра запропонували місцеві жителі. У 2022 році після повномасштабного вторгнення росії в Україну чоловік пішов добровольцем та загинув 24 січня 2023 року.

Під перейменування потрапила і вулиця Дружби в центрі Олексіївки, яка 3 березня минулого року зазнала авіаудару. Від ворожого авіанальоту постраждало 14 домівок, деякі з них були повністю знищені. На щастя, загиблих не було, тільки поранені.

Вулиця Незламності Олексіївка

– Тепер це вулиця Незламності. А стосовно руйнувань – просто залетів ворожий літак та «відпрацював» усю вулицю. Усе, чим могли допомогти власникам домівок, ми зробили. Тоді люди отримали матеріальну допомогу, наразі вони чекають на компенсацію від держави, – каже Олексіївський сільський голова.

Олексіївка та інші населені пункти ТГ обстрілювалися з різних видів зброї. Сюди прилітали С-300, «іскандери», «гради», «торнадо». Обстріли частіше були по периметру громади, також ішли бої в селі Киселі.

– Там наші хлопці затримували російську ДРГ. Тоді трохи постраждали будівлі, бо стріляли великокаліберні кулемети. Також постраждало місцеве господарство – агрофірма «Киселі». Взагалі наші військові дуже потужно «відпрацьовували» по ДРГ. Наразі ми у дружніх відносинах з багатьма бригадами та намагаємося їм допомагати всім, чим можемо, – зауважує Анатолій Страхов.

Нагадаємо, у селі Олексіївка Харківської області перейменували останню вулицю, яка підлягала дерусифікації. 

Раніше ми писали, що багатодітна родина переселенців з Ізюмщини отримала ключі від житла в Олексіївці. Також нагадаємо, 120 мешканців села Олексіївка та інших населених пунктів громади отримали безкоштовні дрова за двома програмами. 

Новини Олексіївка та інших населених пунктів громади читайте на нашому сайті.