Сахновщинська громада: відверта розмова про майбутнє

Як рухатися вперед усією громадою, як розумно та правильно шукати ресурси для розвитку, як навчитися рахувати гроші – всі ці питання обговорювались на панельній дискусії «ЗМІни себе – ЗМІни громаду», яка пройшла в Сахновщині 20 січня.

У заході взяли участь адміністрація громади, депутати й ті, хто відповідає за сферу культури – працівники бібліотек, клубів, музичної школи та музею. Модераторами заходу були голова ГО «Центр розвитку місцевого самоврядування» Діана Баринова та експерт з децентралізації та місцевого розвитку цього громадського об’єднання Віктор Нестеренко.

Порада – не поспішати

Сахновщинська громада розташована на півдні Харківщини, на кордоні з Дніпропетровською областю, і зараз входить до складу Красноградського району. Це класична «глибинка», з якої до обласного центру 150 кілометрів, де повітря – чисте, життя йде повільно, а люди споконвіку трудилися на землі.

Володимир Суєцький

Володимир Суєцький

Сахновщинський селищний голова

Специфіка громади – це велика кількість товарної землі: у нас вирощують пшеницю, кукурудзу, соняшник. На території громади тільки три господарства займаються тваринництвом – а це дуже мало.

– У нас є багаті люди, але вони не вкладають кошти в переробну промисловість: млинів немає, крупорушок немає, олійниць треба б більше. Якщо будуть підприємства – будуть у нас гроші, будуть робочі місця. А поки що – у Сахновщині ще є де працювати, а по селах – це самозайнятість. Люди хочуть працювати: у 2021 році давали дотації на утримання бджіл – і Сахновщинська громада подала документи й найбільше залучила пасічників до цієї програми, - додає голова.

Сахновщинська громада – одна з тих, що утворилися, як кажуть, «зверху», тобто не добровільно, а адміністративним шляхом. Уже рік вона живе в нових реаліях, і питань до того, як організувати це саме нове життя в умовах децентралізації, ще дуже й дуже багато. А для цього потрібно змінити найскладніше – свідомість: і тих, хто «при владі», і пересічних жителів громади.

Віктор Нестеренко

Віктор Нестеренко

експерт з децентралізації та місцевого розвитку ГО «Центр розвитку місцевого самоврядування»

Для цього старі штампи на кшталт «влада повинна», «від мене нічого не залежіть», «як зверху вирішать, так і буде» мають піти в минуле. Зрозуміти це і означає перевернути свідомість

Зараз у громаді готують стратегію розвитку. Перші кроки вже зроблено, але голова ГО «Центр розвитку місцевого самоврядування» Діана Баринова радить не поспішати та поставитись до неї вдумливо.

Діана Баринова

Діана Баринова

голова ГО «Центр розвитку місцевого самоврядування»

Не поспішайте зі стратегією, за законом у вас є час. Її повинні написати жителі, а не залучені науковці: це не працює, такі приклади вже є. У вас не так багато ресурсів, тому головне – визначити напрями. Потрібно зібрати представників бізнесу, які є в громаді, залучити їх до обговорення, щоб побачити ваші сильні сторони

Експерти особливо підкреслили важливість громадських обговорень з усіх важливих питань – адже саме там, за шумом, гамом та суперечками, можна побачити найболючіші для людей питання.

Лариса Ігнатченко

Лариса Ігнатченко

бібліотекарка "КЗ Сахновщинська публічна бібліотека"

Так, поки що громадські обговорення – це великій базар, але це обов’язково потрібно проводити в громаді, і чім частіше, тим краще – згодом люди призвичаються, не боятимуться висказати свою точку зору і слухатимуть одне одного

Підрахувати все

Як кожний сумлінний господар, Сахновщинська громада почала інвентаризацію землі.

– Інвентаризацію робимо самі, тому йде потроху, – каже Володимир Суєцький. – Виявилося, що землевласники в нас  із Києва, Харкова, Житомира. Ставимо питання: люди Сахновщини повинні бути із землею.

Одним з нагальних питань для віддаленої від великих центрів Сахновщини є організація ЦНАПу. Приміщення для нього знайшли, документи готові, залишилось отримати на це субвенцію від держави. Діана Баринова закликає не квапитися: адже клопотання про надання субвенції прийматимуть до 1 березня.

– Влада надає послуги, і вони мають бути якісними, бо від цього залежить ваше майбутнє, – звертається до присутніх голова ГО «Центр розвитку місцевого самоврядування» Діана Баринова. – Це відповідальність не тільки голови, а й ваша спільна: і громадських діячів, і адміністрації, і депутатів, і жителів. Через три-п’ять років розбудови, активної роботи з’являться результати.

А от до словосполучень «культурна послуга», «освітня послуга» тут ще повинні звикнути. Адже кожна послуга варта грошей. Рахувати тепер доведеться все і вирішувати гуртом, куди насамперед спрямувати кошти. Так, наприклад, бібліотекарі скаржаться, що просили 28 тисяч з бюджету громади на передплату газет: люди, особливо похилого віку, часто не можуть дозволити собі цю розкіш особисто і ходять у бібліотеку, щоб читати газети. Віктор Нестеренко запропонував порахувати кількість таких регулярних читачів і з’ясувати, скільки коштуватиме ця послуга громаді, а також, яким саме бібліотекам це потрібно.

Голова громади як ознаку успіху першого року роботи навів той факт, що на Сахновщині не закрилася жодна школа. Але видатки на середню освіту одного учня тут більші, ніж на Харківщині та в Україні в цілому, майже на дві тисячі гривень. Віктор Нестеренко швидко рахує – виявляється, громада на навчання одного школяра з першого по 12 клас витрачає… 1 мільйон гривень!

– Уявіть, за ці гроші можна купити в Харкові квартиру та ще й дати дитині дуже непогану освіту у престижній школі, – зазначає експерт. І додає, що громаді доведеться приймати непопулярні рішення, якщо вони будуть необхідні, а для цього потрібно привчитися все рахувати.

Не футболом єдиним

Про те, що людина у громаді змалку до кінця життя повинна відчувати, що про неї турбуються, що це її велика родина, вже говорено багато. Зрозуміло, що якщо є садки та школи для дітей (до речі, у Сахновщинській громаді 100 % дошкільнят забезпечені місцями в садках), якщо є робота для дорослої людини та медичні послуги для людей похилого віку, а до того ж комфортне життя та можливість дозвілля для всіх – ніхто з громади не поїде шукати щастя «на стороні».

У Сахновщині до цього питання підійшли нетривіально – через футбол. Завдяки неабиякій підтримці депутата Харківської обласної ради Армена Бакманяна та голови Сахновщинської громади Володимира Суєцького сахновщинський «Колос» восени 2021 року став переможцем першості Харківської області і поставив за мету потрапити у Вищу лігу.

– Люди приходили на стадіони під час ігор сім’ями, з бабусями-дідусями-онуками, вони всі разом дивляться, вболівають. Дівчата приходять, теж дивляться, шукають собі пару, – ділиться Володимир Суєцький. – Для них, передусім для діточок, футболісти – це справжні кумири. Все це стимулює здоровий спосіб життя. Наша дитяча спортивна школа в цьому має провідне значення. А ще важливо – щоб не виховувала вулиця.

Ще дві «турботи» громади – центри соціального обслуговування та інклюзивний. Для людей похилого віку (до цього центру, до речі, «просяться» з інших громад – адже тут і умови добрі, і фахівці відмінні) зараз працює «Університет третього віку».

Любов Волошина

Любов Волошина

директора КЗ" Сахновщинська публічна бібліотека"

Ми співпрацюємо з терцентром. Цей університет ламає стереотипи, що людина, якій 60+, повинна лише дома біля телевізора сидіти. Ми проводимо для них культурно-мистецькі акції і бачимо, що ці люди хочуть збиратися, пізнавати та чути щось цікаве, розвиватись

Як повідомив Володимир Суєцький, цього року у громаді збираються придбати автомобіль – такий, щоб туди могла поміститися інвалідна коляска. Щоб людей з терцентру можна було відвезти на медичне обстеження до Харкова або доставити дитину з дому до інклюзивного центру.

Що в підсумку

Після двогодинних обговорень учасники розходилися у роздумах:  після настанов і порад експертів було над чим замислитись.

– Треба починати із себе, з власної відповідальності, – коротко, але містко та енергійно підводить підсумок бібліотекарка Лариса Ігнатченко.

У свою чергу, голова Сахновщинської громади вже в лютому збирається провести зустріч з молоддю, щоб почути про сподівання та побажання юнацтва, та окремо – з представниками бізнесу щодо питань майбутньої співпраці.

Володимир Суєцький

Володимир Суєцький

Сахновщинський селищний голова

Зараз ми сприйняли 50 відсотків того, що нам сьогодні розповіли експерти – Діана Баринова та Віктор Нестеренко. Ми співпрацюємо давно – десь із 2015 року, і я вже знаю, що частину сприймаєш відразу, а інше «доходить» згодом, але все завжди знадобиться
Читайте також