Лікування без декларації: які безкоштовні послуги може отримати пацієнт у медзакладах Харківщини

На час дії воєнного стану сімейні лікарі у медзакладах Харківської області мають приймати мешканців та ВПО без укладеної декларації. Пацієнти можуть зробити базові аналізи, а також отримати обстеження у вузькопрофільних спеціалістів для встановлення діагнозу чи призначення лікування безплатно.

Сімейні лікарі приймають усіх  

Повномасштабне вторгнення триває вже понад рік, однак залишаються актуальними питання стосовно того, як внутрішньо переміщеним особам та місцевим жителям отримувати медичні послуги. Важливо знати, що на період дії воєнного стану та карантину Міністерство охорони здоров’я не вимагає обов’язково укладати декларацію з сімейним лікарем.

— Наразі переселенці, місцеві жителі або військові, які не мають декларації з сімейним лікарем, можуть отримати безплатну медичну допомогу в будь-якій лікарні. Тобто укладати або переукладати декларацію з сімейним лікарем, якщо вам необхідна невідкладна допомога або консультація, не треба, – пояснила заступниця директора Департаменту охорони здоров'я ХОВА Жанна Овчарова. – У жодному разі лікар не має права відмовити у наданні медичних послуг, особливо, якщо це екстрена або невідкладна медична допомога.

Якщо людині відмовили в наданні меддопомоги, то потрібно повідомити про це на гарячу лінію Міністерства охорони здоров’я 0 800 50 52 01 та звертатися зі скаргою до головного лікаря медзакладу.

Разом з цим консультацію сімейного лікаря можна отримати й дистанційно. Наприклад, якщо людина раніше мешкала у місті Харків та у зв’язку з війною переїхала до іншого населеного пункту, вона може звернутися до свого сімейного лікаря та отримати онлайн-консультацію. 

За направленням безплатно

ВПО так само як і місцеві жителі громад мають право зробити безплатно аналізи та отримати інші послуги, що передбачені державною програмою медичних гарантій.

— Але тут потрібно розуміти, що в базовий безплатний огляд, до тих послуг, які закладу сплачує Національна служба здоров’я України, входить огляд та деякий перелік базових аналізів і лабораторна діагностика, – зазначає Жанна Овчарова.

Як зазначають у Національній службі здоров’я, до базового пакета входять загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою, загальний аналіз сечі, визначення рівня глюкози у крові та загального рівня холестерину, швидкі тести на вагітність, на тропонін, на ВІЛ, на вірусні гепатити та на антиген SARS-CoV-2 (тобто COVID-19). Головна умова отримання цих послуг безплатно – направлення від сімейного лікаря.

На амбулаторному рівні можна зробити безоплатно за наявності електронного направлення й інші аналізи. Спрямовує на них лікар первинної ланки чи вузькопрофільний спеціаліст, і тільки якщо це потрібно для встановлення діагнозу або призначення лікування. Пацієнт не може вимагати направлення на аналізи, які він хоче зробити за власним бажанням.

Наразі у зв’язку з російською військовою агресією в громадах Харківщини спостерігається брак медиків через виїзд великої кількості фахівців за межі області. Це стосується як лікарів, так і молодшого медичного персоналу.

— Наразі ми маємо дефіцит лікарів, але не такий великий, як він був на початку вторгнення. Багато лікарів повернулися на свої робочі місця, але все одно бракує близько 30 %. Також є дефіцит молодшого медичного персоналу десь 50-60 %, – зазначає заступниця директора Департаменту охорони здоров'я ХОВА.

Департамент охорони здоров'я ХОВА робить запити в інші регіони, щоб залучати спеціалістів до роботи у медзаклади Харківщини, які  ще не мають достатньої кількості лікарів. Також департамент проводить реорганізацію та оптимізацію медзакладів, тобто фактично переводять лікарів з однієї лікарні до іншої, намагаючись  компенсувати брак персоналу.

Виїзні бригади працюють

До роботи на Харківщині долучилися також декілька міжнародних бригад лікарів, які щотижнево здійснюють виїзди до територіальних громад. Ці бригади мають у своєму складі вузькопрофільних спеціалістів.

Також до багатьох громад періодично приїжджають лікарі Центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф. У тих населених пунктах, де сильно постраждала інфраструктура, такі приїзди практично єдина можливість отримати спеціалізовану медичну допомогу. Для того щоб організувати подібні виїзди, керівництво громад має зробити відповідний запит до Департаменту охорони здоров’я ХОВА.

— Якщо буде зроблено запит, то ми будемо координувати наші дії і складатимемо графік, щоб приїзди були якомога частіше. Можна організувати виїзди бригад як наших лікарів, так і міжнародних організацій, які допомагають сьогодні на територіях, де великі руйнування і нема де надавати медичні послуги, – зазначає Жанна Овчарова.

Крім того, представники однієї з міжнародних організацій можуть на автівках, пристосованих до перевозу пацієнтів, доставляти мешканців громад до вузьких спеціалістів у лікарні міста Харків.

Призупинилися медичні програми

Потреби в розширенні спектра послуг та поліпшенні їх якості є у Мереф’янської громади. Зокрема, для телемедицини їм не вистачає необхідного обладнання та підготовки кадрів. У цьому випадку для розв'язання питання в Департаменті охорони здоров’я рекомендують звертатися до них.

— Центральні районні лікарні перебувають у власності територіальних громад, тому саме громада має надавати кошти на місцеві медичні програми. Особливо це стосується оплати певних ліків, виплат онкохворим. Для розв'язання цих проблем потрібно звертатися до керівництва територіальних громад. Якщо громади не можуть це організувати, то мешканцям потрібно звертатися до Департаменту охорони здоров’я ХОВА, ми будемо розглядати кожне питання окремо, – підкреслює Жанна Овчарова.

Також, за словами заступниці директора Департаменту охорони здоров’я ХОВА, лікарні можуть звертатися до обласного аптечного складу, який має велику кількість лікарських засобів, що централізовано надходять від МОЗ.

Відновлення багатьох лікарень неможливе

Оскільки Харківський регіон частково був окупований російськими військами та з початку повномасштабного вторгнення продовжує перебувати в зоні бойових дій – велика кількість медичних закладів пошкоджена чи взагалі зруйнована. Наразі у більшості громад відновлення чи побудова нової медичної інфраструктури неможлива через брак коштів в обласному бюджеті та бюджетах громад, а також через постійні обстріли.

— Поступово на деокупованих територіях ми робимо певні кроки, наприклад, Балаклійська лікарня почала працювати, Ізюмська лікарня відновила роботу. Але у Куп’янську та Вовчанську через постійні ворожі обстріли  ми поки не можемо відбудовувати або будувати нові медзаклади, – пояснює Жанна Овчарова.

У громадах Харківської області, які продовжують щоденно обстрілюватися російськими окупантами, таких як Дворічанська, розташовані бригади екстреної медичної допомоги, які за потреби надають медичну допомогу місцевим жителям.

Нагадаємо, в умовах воєнного стану жителі Харківської області можуть отримувати «Доступні ліки» як за електронним, так і за паперовим рецептом.

Якщо ви змушені були змінити місце проживання або втратили зв’язок з лікарем, з яким було підписано декларацію, звернутися за рецептом на «доступні ліки» можна до будь-якого іншого лікаря «первинки» (педіатр/терапевт, сімейний лікар). Укладати нову декларацію необов’язково.

Нагадаємо також, що з початку повномасштабного вторгнення росії в Україну в Харківській області було знищено 269 медичних об’єктів. У бюджеті на 2023 рік передбачені кошти на відновлення медицини в Харківській області.

Головні новини Харківська область читайте на нашому сайті.